Článek
„V prvním případě kriminalisté z pražské Palmovky zajistili v neděli krátce po 14:30 dva třiadvacetileté muže, kteří na sociálních sítích nabízeli k prodeji respirátory typu FFP3. U dvojice kriminalisté nalezli 120 kusů respirátorů," sdělila ve čtvrtek mluvčí policie Violeta Siřišťová.
Za jakou cenu muži respirátory nabízeli, policie neupřesnila.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
„Obdobného jednání se dopustil šestatřicetiletý muž, který byl zároveň i známým výše uvedených," doplnila mluvčí. Policisté ho zadrželi také v neděli, když se ve 22:30 u stanice metra Pražského povstání chystal prodat stovku respirátorů. Dohromady u tohoto muže policisté našli přes 500 respirátorů.
Tento podezřelý podle mluvčí nabízel pomůcky na internetových portálech, kde chtěl za jeden respirátor až tisíc korun.
„Kromě mnohonásobně navýšené ceny se trojice dopustila porušení mimořádného opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví," uvedla mluvčí policie.
Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně
Zadrženým mužům hrozí ve správním řízení pokuta až jeden milion korun, respirátory předali detektivové pracovníkům krajské hygienické stanice.
Již začátkem března ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli šíření koronaviru prodávat ochranné pomůcky třídy FFP3 komukoli jinému než poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb či státním organizacím. Později zákaz zpřísnilo, takže není možné prodávat podobné pomůcky nikomu jinému než státu a jeho organizacím či zásobovatelům státu, zmínila ČTK.
Šéf pražských strážníků: Jak jsem v lednu slyšel Vojtěcha říkat, že nic nehrozí, koupil jsem respirátory
Stát navíc stanovil maximální cenu respirátorů pro konečné spotřebitele, a to u výrobků z EU na 175 Kč bez DPH a u respirátorů vyrobených mimo EU na 350 Kč bez DPH. Jeden ze zadržených mužů přitom chtěl za jeden respirátor až 1000 korun.