Článek
Olomoučtí krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality, kteří případ dostali na starost, v této souvislosti zahájili trestní stíhání osmi fyzických osob a šesti právnických osob pro podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.
„Mimo jiné se jednalo o nákup zboží například pro pořádání hudebních akcí jako pódia, nákladní automobily a podobně na základě veřejné zakázky z období od 2019 do 2021. Další trestná činnost souvisela s dotačním programem COVID, při které obvinění vystavovali nepravdivé faktury o svých nákladech a obratech před a v době pandemie,“ uvedl mluvčí.
O případu informoval v tiskové zprávě i Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v Ostravě, který kauzu dozoruje. Na jeho žádost bylo 11. a 12. června provedeno 15 prohlídek v rámci vyšetřování koncertních produkčních společností podezřelých z několika případů dotačních podvodů a daňových úniků.
Podnikatel trest za zneužití dotací neunesl. Soudci nadával
„Více než 150 strážců zákona provedlo prohlídky ve městech Chrudim, Praha, Přerov, Ostrava a Uherské Hradiště, v bytech podezřelých a v prostorách vyšetřovaných firem,“ informoval EPPO.
Ani úřad ani policie nesdělily, koho konkrétně se vyšetřování týká. „Všechny zúčastněné osoby jsou považovány za nevinné, dokud jim není prokázána vina u příslušných českých soudů,“ zdůraznil jen EPPO.
V hledáčku Úřadu evropského veřejného žalobce jsou mimo jiné dvě společnosti, které poskytují vybavení pro hudební akce. Společnosti, které jsou vlastněné stejnou osobou, získaly finanční prostředky EU z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj na nákup vybavení pro produkci koncertů včetně pódií, audiovizuální techniky a kamionů.
„Podle šetření však příjemci finančních prostředků simulovali požadované zadávací řízení, které se neuskutečnilo, a využívali řetězec společností, aby zakryli původ zařízení a nafoukli jeho cenu. Podezřelí se také údajně vyhýbali placení daně z přidané hodnoty z některých nákupů,“ stojí ve zprávě EPPO.
Zajištěna i tři nákladní auta
Podezřelí jsou také vyšetřováni za nepravdivé prohlášení o vzdělávacích aktivitách a zaměstnání osob za účelem čerpání dotací z Evropského sociálního fondu.
Kromě toho jsou podezřelí z nezákonného získávání dotací zaměřených na podporu firem v době pandemie covidu-19, financovaných z dotačního programu Kultura, a to předkládáním zfalšovaných výdajů a nepravdivých informací o obratu firem.
„Celková škoda na vyšetřovaných protiprávních činnostech činí 29 400 000 korun (1 176 000 eur), z toho škoda způsobená Evropské unii je přibližně 12 672 000 korun (506 909 eur),“ konstatoval Hejtman.
Při domovních prohlídkách policisté zajistili hotovost, bankovní účty a tři nákladní automobily jakož i audio a video zařízení v celkové hodnotě přibližně 365 000 eur (9 milionů korun).
„Třem obviněným osobám hrozí tresty odnětí svobody od pěti do deseti let, zbývajícím obviněným hrozí tresty od dvou do osmi let,“ doplnil policejní mluvčí.