Hlavní obsah

Podvodníky s bitcoiny pomohl chytit kamarád poškozeného. Soud je poslal za mříže

5:32
5:32

Poslechněte si tento článek

Pardubice

Nepodmíněné tresty ve výši pět a čtyři roky vězení vyměřil ve středu Krajský soud v Pardubicích Michalu Šabršulovi a Michalu Suchému, kteří měli při koupi bitcoinů okrást prodávajícího, když do balíčku stoeurových bankovek vložili jejich napodobeniny. Odhalit je pomohl známý poškozeného, který se rozhodl sehrát roli volavky.

Foto: Stanislava Králová, Právo

Obžalovaný Michal Šabršula u soudu, v bílé košili je na snímku i druhý obžalovaný Michal Suchý.

Článek

Podvodníci při obchodu s kryptoměnou připravili poškozeného o 4,3 miliony korun, když pak jeho známý dělal volavku, bylo ve hře dalších 7,6 milionu. Tresty dostali za podvod a podvodu ve stadiu pokusu. Šabršulovi soud vyměřil pět let, Suchému čtyři roky.

„Jaká trestní politika by měla být v našem státě uplatňována, když vznikla reálná škoda 4,3 milionu korun, o dalších 7,6 milionu korun se obžalovaní pokusili, měli bychom jim zachovat osobní svobodu? Kde je ta hranice, kdy je v trestních sazbách pošleme do vězení? Pokud by obžalovaní nenarazili na experta, mohl by tu být další poškozený. Nepodmíněný trest je i formou generální prevence, kdy říkáme, že jestliže někoho chcete připravit o 12 milionů korun, za to se chodí v tomto státě do vězení,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Trávníček

Podvodný příběh začal tak, že Suchý sehnal přes aplikaci Telegram zájemce o prodej bitcoinů. Nejprve s ním obžalovaní uskutečnili férový obchod, tehdy si také balíčky s eury skutečně zkontroloval. Pak ale přišel druhý, velký obchod, a při něm už tak opatrný nebyl. Šabršula se Suchým nahradili eura uvnitř pevně svázaného balíčku ve fólii jen náhražkami peněz.

Trumpova cla posílají cenu kryptoměn dolů

Ekonomika

Byl jsem kurýr, hájil se obžalovaný

Obchod na místě dojednával výmluvný Šabršula, který poškozenému tvrdil, že eura, kterými mu platí, jsou od politiků, jimž se stará o peníze. Když si oběť prohlédla bankovky, poslal Suchý Šabršulovi na mobilní telefon QR kód pro uskutečnění převodu, s jehož pomocí měl prodávající bitcoiny poslat. Pak Šabršula rychle odešel.

„Byl jsem kurýrem pro pana Suchého a měl jsem slíbenou velmi tučnou odměnu. Říkal, že bitcoin jde nahoru a ještě se zvedne,“ vysvětloval Šabršula, jenž vinu kompletně odmítl.

Suchý se přiznal k tomu, při čem je chytila policie, z předchozího podvodu za 4,3 milionu korun se vyviňoval. A právě v tomto momentu se zřejmě připravil o možnost zůstat na svobodě, což mu během hlavního líčení řekla státní zástupkyně a později to v rozsudku stvrdil i trestní senát.

„Proč jste se k tomu nepostavil jako chlap a neřekl, že jste se nechal zlákat Šabršulou a že jste dali poškozenému falešné bankovky? Kdybyste se přiznal celkově, mohl jste zůstat na svobodě. Připravil jste se o polehčující okolnost plného doznání, a to vás ve finále přivádí do výkonu trestu,“ řekl Trávníček.

Lídrem podvodného jednání byl podle soudu Šabršula, který chtěl získat peníze, aby uspokojil věřitele, jimž dlužil nemalé peníze a kteří mu vyhrožovali.

„Máte nesporně dobré vyjadřovací schopnosti a charisma, možná jste ho obrátil špatným směrem, možná proto stojíte tady před soudem a budete stíhán i v Praze, kde se jedná o škodě 160 milionů korun a jste také podroben insolvenčnímu řízení, kde jsou dluhy za 320 milionů korun, věřitelé se nekryjí,“ poznamenal Trávníček na adresu Šabršuly, který spojil pětadvacet let s finanční společností ZFP, ovšem kariéra finančníka krachla.

Expert sehrál roli volavky

Až při hlavním líčení vyšlo najevo, že poškozený, kterého obžalovaní připravili o 4,3 milionu korun, má známého - experta, který se orientuje v bitcoinech a kterého napadlo, že by mohl kamarádovi - který ani nedovedl příliš popsat osobu podvodníka, jehož mobilní číslo navíc přestalo existovat - pomoci.

Bylo mu divné, jak velký objem kryptoměny chtějí podezřelí obchodníci nakoupit za eura, a tak začal hledat v inzerátech, kde narazil na podvodníky, kteří připravili o více než čtyři miliony korun jeho kamaráda. „Inteligentní obžalovaný Šabršula narazil na někoho ještě chytřejšího, někdo ho převezl a sám ho dokázal odhalit,“ řekl soudce Trávníček.

Když si byl expert, jenž se vydával za zájemce o obchod, jistý, že jde o podvodníky, oznámil vše policii. Svou roli pak dohrál téměř do konce, jen když pak mělo dojít na placení, policie sebrala oba podvodníky dříve, než bitcoiny odeslal.

Jen jediná otázka zůstává záhadou. Kde skončily ukradené bitcoiny z první krádeže, jež přistály Suchému do kryptopeněženky. „Otevřel jsem peníze a tam nic nebylo, nevím, jak se to mohlo stát, mělo to 24slovné heslo, PIN a je nemožné ty peníze dostat. Nedokážu si to vysvětlit,“ líčil Suchý.

Soud oběma obžalovaným uložil povinnost zaplatit společně poškozenému 4,3 milionu korun. Suchého byt i auto už policie zajistila. I z toho bude mít poškozený šanci získat část svých peněz zpět.

Sen o pohádkovém zisku se rozplynul, podvodník připravil muže o 2,5 milionu

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám