Článek
„Poškozený se zaregistroval a vložené, poměrně malé prostředky, přinášely zajímavý zisk. Pak chtěl asi před rokem získané peníze převést zpět na svůj účet. V tu chvíli přišel investiční poradce s požadavky na různé platby, které mimo jiné podmiňoval dalším investováním. Poškozený ve vidině dalšího zisku posílal na různé účty různě vysoké částky. Ať už v korunách, nebo v eurech,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.
„Když podvodní bankéři požadovali před několika dny po poškozeném zaslání kopií osobních dokladů a převod další nemalé částky, poškozený to odmítl. Reakce podvodníků byla jednoznačná. Přestali komunikovat. Až tento krok seniora přesvědčil, že byl podveden,“ dodal Malášek.
Podvody pod hlavičkou Novinek
Podobné investiční podvody se na sociálních sítích často objevují i pod hlavičkou zpravodajského serveru Novinky.cz. Redakce s nimi samozřejmě nemá nic společného. Falešní novináři pouze zneužívají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.
Design serveru Novinky.cz je imitován zpravidla vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.
Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně. Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou spokojených zákazníků, kteří již z investic profitují.
V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz.
Blokace není snadná
Podobné falešné články se samozřejmě zobrazují i na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTube. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.
Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.
Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.
Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén za den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.