Článek
Manželům z okolí Nového Města nad Metují zprvu pípla SMS s jakýmsi kódem. „Následně volal neznámý muž s žádostí, zda by mu SMS, která patří jemu a jim přišla omylem, nepřeposlali,“ popsala náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Manželé vyšli podvodníkovi vstříc a SMS na jeho číslo přeposlali.
Kód představující podobně jako PIN u platební karty klíč ke službám m-linky umožňující mj. platit zboží a služby otevřel podvodníkovi dveře k jejich telefonnímu účtu.
„Divná byla manželům další zpráva, že došlo k navýšení limitu na jejich m-platby na 90 tisíc korun. Účet naštěstí stihli včas zablokovat a věc oznámit policii,“ doplnila Prachařová.
Podvod po telefonu přitom funguje úplně jednoduše. Podvodník si předem vytipuje nebo zvolí zcela náhodné telefonní číslo, na které si přes internet objedná zboží nebo služby. Účet chce platit mobilním telefonem prostřednictvím m-linky. Transakci lze ale úspěšně dokončit pouze zadáním autorizačního kódu zaslaného však operátorem na podvodníkem uvedené číslo potenciální oběti. Podvod klapne, pokud podvodník autorizační kód na majiteli telefonu pod všemožnými záminkami vymámí. Mobilní operátoři v těchto případech nepřipouští reklamaci. Klienti navíc často ani nevědí o automaticky aktivované m-lince.
„Stát se obětí telefonního podvodníka, jimž už v republice naletěla řada lidí, je velmi snadné. Policisté proto varují občany, aby nepřeposílali dalším osobám SMS s autorizačními kódy, přístupovými hesly a podobným obsahem,“ varuje Prachařová.