Článek
Pod falešnou identitou měli muži podle mluvčí tehdy v nejméně deseti případech požádat různé finanční společnosti o čerpání peněz z úvěrů nebo zápůjček a zároveň elektronicky oslovit několik bank se žádostí o zřízení bankovního účtu, což se jim v jednom případě podařilo.
„Kvůli této nekalé praktice neváhali zhotovit padělek občanského průkazu a cestovního pasu. Využili k tomu dokladů staršího z dvojice. Na internetu pak nebyl problém vyhledat muže stejného jména a zjistit o něm potřebné údaje včetně jeho zaměstnání. Rázem tak zneužili identity nic netušícího, tehdy 54letého muže ze Šumperska,“ uvedla mluvčí.
Jeho jménem, s využitím padělaných dokladů, ale také falešných výplatních pásek i falešné pracovní smlouvy se podle ní mužům následně ve třech případech podařilo uzavřít smlouvu o úvěru či zápůjčce a přijít si na celkem 24 tisíc korun, které byly vyplaceny na účty staršího z nich. Kdyby měli stejné štěstí i u ostatních společností, které oslovili, mohli si přijít na dalších bezmála 230 tisíc korun.
„Kriminalisté, kteří v rámci prověřování případu důkladně trasovali veškerý pohyb podvodně získaných finančních prostředků, zjistili, že peníze obratem putovaly do kryptosměnárny, byly převedeny na kryptoměnu ETH a po několika dalších transakcích opětovně směněny na české koruny a vyplaceny tentokrát na účet mladšího z mužů,“ konstatovala Vybíhalová.
Z takto vymyšlené praktiky se aktéři dlouho neradovali. Celá věc vyšla najevo poměrně záhy, když nejprve jedna z bank a následně také další ze společností oslovily muže, jehož identity bylo zneužito, za účelem ověření, zda je skutečně tím, kdo žádá o založení účtu či čerpání dalších produktů.
„Oba muži si již vyslechli sdělení obvinění ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvodu a úvěrového podvodu,“ dodala Vybíhalová.