Článek
Policie hovoří o sofistikovaném způsobu, jenž hackeři používají, a jejich odhalení je velmi těžké.
Podvodníci nejprve získají přístup do e-mailových schránek a sledují komunikaci firmy a vyčkávají. Akce přichází, když chce firma proplatit nějakou fakturu.
Podvodníci se vydávali za manažery. Z firem vylákali miliony
„Firmě pošlou z e-mailu, který je podobný tomu, ze kterého spolu firmy komunikují, informaci, že došlo ke změně čísla účtu, na nějž mají platbu směřovat. Této změně čísla účtu většinou odesílatelé peněz nemají důvod nevěřit, jelikož to bývají dlouholetí obchodní partneři,“ popsal mluvčí policie Jan Daněk.
Jenže je to podvod a peníze putují hackerům. Vyšetřování komplikuje nejen nedohledatelnost podezřelých, protože útoky směřují z afrických zemí, ale také pozdní ohlášení případů. Na neproplacené faktury se přijde třeba i v řádech týdnů.
Podvodníci a hackeři se zaměřují na koronavirové pasy
„Jedna česká firma tímto způsobem pachatelům zaslala téměř sedm milionů korun, o které přišla,“ upozornil Daněk s tím, že policie již eviduje více takových případů. Získání peněz zpět je téměř nemožné.
Policie radí, aby firmy při změně bankovního účtu tuto informaci ověřovaly, nejlépe telefonicky. Na mailový dotaz mohou odpovědět podvodníci.