Článek
Definitivně tak udělal tečku za případem, který soudy řeší už od roku 2016.
Vrchní soud se jím zabýval už podruhé. V září 2023 potvrdil verdikt krajského soudu, který Rakušana poslal na pět let za mříže, a odsoudil ho také k peněžitému trestu ve výši 500 tisíc korun a zakázal mu vykonávat funkce statutárního orgánu ve sdruženích a spolcích v trvání osmi let. To vše za dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Rakušan, který si dosud odseděl ve věznici devět měsíců, však podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten poslední rozsudek zrušil a vrátil věc vrchnímu soudu k novému projednání. Pětiletý trest v zákonné sazbě od dvou do osmi roků se mu zdál přísný a mj. mu vadilo i to, že soudy neřešily případnou náhradu škody.
Policie si došla do Penamu pro sto milionů z nevrácené dotace. Zabavila pozemky
„Názorem Nejvyššího soudu jsme byli vázáni a to se promítlo v našem novém rozhodnutí,“ vysvětlil předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Daniel Plšek. Proto podle něj nižší trest a nově povinnost nahradit škodu ve výši zhruba 4,4 milionu korun. „Zbytek do škody, kterou obžalovaný způsobil, byl státu uhrazen ze zabraných finančních prostředků a částek, které nebyly z dotací využity,“ konstatoval soudce.
Půlmilionový peněžitý trest vrchní soud potvrdil z důvodu, že Rakušan ho již uhradil. „Zákaz činnosti už nutný nebyl, neboť obžalovaný v takové branži už sám z vlastní vůle nepracuje, a tudíž nemůže v obdobné trestné činnosti pokračovat,“ dodal Plšek.
Manažersky jsem selhal
Rakušan trestnou činnost páchal v letech 2011 až 2014. Dotace na stáže studentů a náklady s tím spojené vylákal na základě nepravdivých, zfalšovaných podkladů od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím spolku Centrum pro výzkum, vývoj, inovace, kde působil jako předseda představenstva, později jako šéf výboru spolku. Stáže neprobíhaly, jak bylo ministerstvu deklarováno, některé se neuskutečnily vůbec.
V kauze už dříve byli pravomocně odsouzení tři Rakušanovi pomocníci, kteří vyvázli s podmínkami. Rakušan na rozdíl od nich svoji vinu odmítl. „Vnímám, že jsem manažersky selhal, a toho lituji. Nemohu však za své zaměstnance,“ prohlásil ve čtvrtek u vrchního soudu, kde žádal zproštění obžaloby, případně překvalifikování jeho jednání na nedbalostní trestný čin. Vrchní soud to ale neakceptoval.
„Vina obžalovaného byla jednoznačně prokázána. On podával žádosti, vše podpisoval, o všem rozhodoval. Trestnou činnost organizoval a páchal promyšleně, dlouhodobě. Využil k tomu tři výrazně mladší osoby. Navíc neprojevil ani sebemenší sebereflexi, připustil jen nedbalostní jednání. Trest na tři a půl roku tomu odpovídá. Nic na tom nemůže změnit ani dlouhá doba celého soudního řízení,“ konstatoval Plšek.