Článek
"Falešný kontrolor, kterým byl muž ve středním věku, jí dokonce vystavil potvrzení - běžný příjmový doklad s razítkem Jaroslav Vlček - Státní obchodní inspekce pro Středočeský kraj. Získané peníze označil za zálohu s tím, že celý případ bude dořešen později ve správním řízení," řekl Právu Karel Nohejl, ředitel ČOI v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
"Policie začala tento podnět prošetřovat. Zatím prověřujeme, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin," potvrdila mluvčí hradecké police Anna Pešavová.
Falešný inspektor se na východě Čech objevil naposledy před třemi lety. "Jedinou obranou podnikatelů je obezřetnost. Pravý kontrolor se při zahájení kontroly musí prokázat průkazem ČOI, na němž je jeho fotografie, číslo inspektora a pod plastem průkazu zatavený hologram ČOI. O kontrole také musí inspektor sepsat protokol," vyjmenoval ředitel.
Příjem pokuty ve výši až 5 tisíc korun musí potvrdit vydáním pokutových bloků, podobných blokům policie.
"V případě nejistoty je také možné ověřit totožnost inspektora telefonicky na ČOI. Například v letošním roce tuto možnost podnikatelé již dvakrát využili. Vždy se však jednalo o skutečné kontrolory," dodal ředitel Nohejl.