Článek
Rozsudek navíc podnikatel neunesl. Soudci při jeho vyhlášení skákal do řeči a nadával. Nelíbilo se mu, když mluvil o tom, že svaluje vinu na neexistující organizovanou skupinu lidí. Byl proto ze soudní síně vykázán.
Podle serveru iDnes obžalovaný totiž mimo jiné tvrdí, že je obětí spiknutí, v němž je zapojen například bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer či vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. A to proto, že měli o zámky sami zájem.
„Lžete v každém slovu! Můžete mne odsoudit, na kolik chcete, jste sluha Langera. Kde jste byli těch šest let, když jsem vás, novináři, zval na soudy? Měli jste to zakázané,“ ulevil si obžalovaný zvýšeným hlasem, když v emocích opouštěl jednací síň. Podle svého obhájce kromě odvolání podá i stížnost na podjatost předsedy senátu.
Soupis prací neodpovídal realitě
Podnikatel podle soudu předkládal poskytovali dotace k proplacení faktury se soupisem stavebních prací, které neodpovídaly realitě. Neoprávněně tak získal z dotací 22,15 milionu a 10,38 milionu korun. Odsouzen byl za zločin poškození finančních zájmů Evropské unie a za dotační podvod. Soud mu uložil také peněžitý trest milion korun a pětiletý zákaz činnosti.
Trestnou činnost spáchal obžalovaný úmyslně, způsobil vysokou škodu
Spolu s ním potrestal i jeho dvě společnosti Kolštejn a Georgius Denator. První má zaplatit milion korun a má zákaz činnosti na pět let, druhá 200 tisíc a také má zákaz činnosti na pět let.
„Trestnou činnost spáchal obžalovaný úmyslně, způsobil vysokou škodu, nejsou zde výjimečné okolnosti případu pro uložení trestu pod hranicí trestní sazby. Jeho mantrou byla oprava kulturní památky. Nešlo o ochranu kulturních památek, šlo o klasický podnikatelský projekt za účelem zisku. Od počátku postupoval promyšleně s cílem prosazovat své vlastní zájmy bez ohledu na pravidla,“ řekl k verdiktu předseda senátu krajského soudu Petr Sušil.
Látal , který deset milionů už vrátil, odmítl, že by šlo o dotační podvody. „Na všechno máme protokoly. Od začátku jsme se neměli proti čemu bránit, nevěděli jsme, kdo je poškozený,“ prohlásil podnikatel. Doplatil, jak dále řekl, na to, že o zámek v Loučné nad Desnou měli zájem jiní významní olomoučtí podnikatelé.
O první dotaci požádal obžalovaný podle rozsudku ROP Střední Morava v listopadu 2011, Kolštejn měl být dokončen do konce ledna 2015, s tím, že více než 50 procent uhradí Látal z vlastních zdrojů. Projekt ale podle soudu do určeného termínu nebyl realizován. O druhou dotaci v případě zámku v Loučné požádal v červnu 2013, rekonstrukce měla být hotova do 30. ledna roku 2015. Ani v tomto případě podle soudce Sušila nedodržel podmínky smlouvy.
Případ začal olomoucký krajský soud řešit v červnu roku 2019. Délka řízení byla podle něj způsobena obstrukčním jednáním obžalovaného.