Článek
Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání. „O vině obžalovaného nejsou pochybnosti,“ zdůvodnil soudce Tomáš Plha rozhodnutí senátu.
„Není sporu o tom, že je tu svoboda projevu ústavně zaručena, není však bezbřehá, nelze jí zneužívat a využívat k extrémním projevům, jako to bylo v případě obžalovaného," dodal.
Nevraživé reakce vyvolal v listopadu 2017 snímek prvňáčků, který otiskl v rámci svého seriálu regionální Deník. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků a učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.
Kroupa ji na Facebooku glosoval větami: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!”
Tento komentář psal podle obžaloby kvůli etnickému původu některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.
Teplický soud zprostil loni v dubnu Kroupu obžaloby, neboť podle soudkyně Lucie Yakut nebylo prokázáno, že facebookový profil označený "vita kroupa", z něhož byl publikován komentář, ale i fotografie Hitlera či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž patří obžalovanému.
Krajský soud pak okresnímu mimo jiné vytkl, že Kroupu a další svědky nevyslechl. Případ se tak letos na jaře vrátil do Teplic.
V minulosti čtyřikrát trestaný Kroupa odmítl při zahájení procesu vypovídat. Kroupa, který se odvolacího jednání nezúčastnil, byl odsouzen za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hrozilo mu až tříleté vězení.