Článek
Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání. „O vině obžalovaného nejsou pochybnosti,“ zdůvodnil soudce Tomáš Plha rozhodnutí senátu.
„Není sporu o tom, že je tu svoboda projevu ústavně zaručena, není však bezbřehá, nelze jí zneužívat a využívat k extrémním projevům, jako to bylo v případě obžalovaného," dodal.
Nevraživé reakce vyvolal v listopadu 2017 snímek prvňáčků, který otiskl v rámci svého seriálu regionální Deník. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků a učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.
Případ nenávistného komentáře pod fotkou prvňáčků se vrací k soudu
Kroupa ji na Facebooku glosoval větami: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!”
Tento komentář psal podle obžaloby kvůli etnickému původu některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.
Teplický soud zprostil loni v dubnu Kroupu obžaloby, neboť podle soudkyně Lucie Yakut nebylo prokázáno, že facebookový profil označený "vita kroupa", z něhož byl publikován komentář, ale i fotografie Hitlera či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž patří obžalovanému.
Smažte ten příspěvek na celé síti, mohou nově nařídit soudy Facebooku
Krajský soud pak okresnímu mimo jiné vytkl, že Kroupu a další svědky nevyslechl. Případ se tak letos na jaře vrátil do Teplic.
V minulosti čtyřikrát trestaný Kroupa odmítl při zahájení procesu vypovídat. Kroupa, který se odvolacího jednání nezúčastnil, byl odsouzen za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hrozilo mu až tříleté vězení.