Hlavní obsah

Podle policie si chtěli pro sebe zprivatizovat bytový dům v Brně. Mezi obviněnými je vlivný lidovecký starosta i podnikatel

5:22
5:22

Poslechněte si tento článek

Brno

Drzý plán, jak se zmocnit bytového domu v brněnské ulici Nováčkova, se podle přesvědčení policistů a žalobců zrodil v hlavě místního podnikatele Michala Horkého. Ten se podle usnesení o zahájení trestního stíhání, do nějž Novinky nahlédly, spolčil s vlivným lidoveckým starostou Filipem Lederem a dalšími lidmi. Plán ale nakonec nevyšel.

Foto: Policie ČR

Ilustrační foto

Článek

V úterý Vrchní státní zastupitelství v Olomouci oznámilo, že obvinilo devět lidí a jednu společnost. Novinky zjistily, že mezi obviněnými jsou Horký a jeho manželka Markéta, nynější starosta městské části Brno-Žabovřesky Leder, bývalý místostarosta radnice Brno-sever David Aleš (dříve ANO) či advokát Vojtěch Wrana.

Podle policejního dokumentu měl Horký založit organizovanou zločineckou skupinu v roce 2016. Počítal s tím, že pomocí korupce a klientelistických vazeb na místní politiky získá při privatizaci městského majetku bytový dům na adrese Nováčkova 2, 4, 6. Nájemníky tam měli být nastrčení lidé. Za pomoci účelově založeného bytového družstva měla skupina dům získat za výrazně nižší cenu, než byla tržní.

Horký měl do plánu zasvětit svou manželku a její spolupracovnici Alenu Hofírkovou, neboť obě se pohybovaly v oblasti realit.

Další obvinění v brněnské bytové kauze: Policie stíhá devět lidí kvůli privatizaci bytového domu

Krimi

„Úlohou Horké bylo zorganizovat a realizovat první fázi jejich plánu, postupně do bytového domu dosadit jako nájemníky osoby, které budou ochotny či nuceny přenechat svoje pronajaté bytové jednotky do dispozice v budoucnu plánovaného bytového družstva,“ stojí v usnesení.

Hofírková pak měla aktivně vyhledávat vhodné osoby jako nájemníky.

Vytvořili si i bytové družstvo

Podle policie pak Horký přibral do skupiny advokáta Wranu, protože potřeboval vhodnou osobu pro komunikaci s radnicí a počítal s ním jako s předsedou bytového družstva. Právě založené Bytové družstvo Nováčkova je obviněnou právnickou osobou. Bytové družstvo bylo nutné pro budoucí privatizaci.

Následně měl nastoupit do akce právě brněnský zastupitel, vlivný lidovecký politik, advokát a starosta Žabovřesk v jedné osobě Filip Leder. „Horký ho přesvědčil, aby jednal v jeho prospěch a prospěch zločinecké skupiny. Měl ze své pozice člena zastupitelstva prosazovat privatizaci bytového domu, přičemž sám bude hlasovat a případně zajistí další hlasy v zastupitelstvu pro privatizaci,“ zapsali policisté.

Detektivové mají za to, že Leder pak skutečně aktivně vystupoval pro Horkého zájmy a hlasoval pro privatizaci přesto, že věděl, že v domě nebydlí obyčejní nájemníci, ale lidé napojení na Horkého.

„Byl si vědom, že Bytové družstvo Nováčkova není ve skutečnosti bytovým družstvem, jeho úkolem není zajišťování bytových potřeba svých členů, ale má ve skutečnosti co nejvíce konspirovat trestnou činnost Michala Horkého,“ uvádí usnesení.

Privatizace domu nevyšla

Škodu, která měla Brnu v případě úspěšně dotaženého plánu vzniknout, vyčíslili policisté na 24 365 000 Kč. Žádná ale nakonec nevznikla, protože k privatizaci domu nedošlo.

Novinkám se podařilo kontaktovat bývalého místostarostu Aleše, který tvrdil, že o ničem neví. „Nemám informaci, že bych byl obviněn. Už v prvním kole výslechů jsem poukazoval na to, že jsem nakonec hlasoval proti privatizaci, takže nevím, jak bych k tomu mohl přispět. Zjistil jsem totiž, že tam nebylo všechno v pořádku, co se týkalo nájemníků,“ prohlásil ještě v úterý ráno Aleš. Odpoledne však Novinkám po zveřejnění informace o jeho obvinění poslal jen zprávu se slovy: „Bez komentáře.“

Starosta Leder Novinkám sdělil, že se nedopustil žádného trestného činu ani se na trestné činnosti dalších osob nijak nepodílel. „Postupu orgánů činných v trestním řízení se budu bránit veškerými právními prostředky, které mám k dispozici. Více se k dané věci nebudu vyjadřovat,“ uvedl Leder. Dalšími obviněnými jsou bankéř a znalec Josef Pavlovský, který měl podat hrubě zkreslený posudek o bytovém domě, podnikatelé Peter Flimmel a Jiří Krejčí.

Policisté při zásahu v rámci brněnské bytové kauzy na podzim 2022 zasahovali i v kanceláři tehdejšího náměstka primátorky a nynějšího ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Ten ale nebyl z ničeho obviněn.

Hladík Novinkám napsal, že kauza se ho nijak nedotýká. „Byl jsem na policii podat vysvětlení v říjnu roku 2022. Od té doby mě policie v žádné věci nekontaktovala. Pokud nyní začalo trestní stíhání devíti osob, což se dozvídám od vás, je to jen potvrzení toho, že celá kauza ve vztahu k mé osobě měla za cíl jen účelově poškodit mé dobré jméno,“ uvedl Hladík.

Primátorka Brna Vaňková u soudu v kauze čachrů s byty: Žádné peníze jsem si nevzala

Krimi

Výběr článků

Načítám