Článek
O případu ve středu informovala mluvčí policie Eva Kropáčová.
„Prostřednictvím elektronického zařízení a cestou informačních technologií napadl několik desítek účtů klientů několika společností a prostřednictvím jejich benefitních programů si objednal drahou elektroniku, kterou vyzvedával v doručovacích schránkách po celé Praze,“ popsala mluvčí postup podezřelého.
V některých případech neváhal navýšit tarifní služby využívané obětí, aby například mohl získat mobilní telefon.
„Během několika návštěv hlavního města, kde se vždy zdržel pouhých pár dnů, si tímto způsobem obstaral elektroniku v řádech statisíců a vždy se po pár dnech vrátil zpět do své země. Od března až do září způsobil poškozeným celkovou škodu za čtyři miliony korun,“ zmínila Kropáčová.
Kriminalisté muže odhalili pomocí operativně-pátrací činnosti, kdy rovněž mapovali jeho pohyb napříč celou Evropou.
Před pár dny opět přicestoval do Česka, jeho cesta ale skončila hned, jakmile vystoupil z vlaku na pražském hlavním nádraží.

Zadržení muže podezřelého z podvodů přes internet
„Přímo v příjezdové hale podvodníka zadržela pražská zásahová jednotka. Muž u sebe neměl žádný mobilní telefon ani počítač a jediné, co u něj policisté po zadržení nalezli, byla SIM karta,“ uvedla mluvčí.
Policie rovněž zveřejnila záznam ze zadržení, na kterém je vidět taktický postup několika policistů v civilu, kteří nic netušícího muže kráčejícího s kufříkem na kolečkách překvapili hned z několika stran.
Policisté muže obvinili z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému, za což mu s ohledem na vysokou škodu hrozí až osmileté vězení. Soud pak podezřelého poslal do vazby.
Za stejnou trestnou činnost ho měla navíc již v minulosti stíhat i policie v jeho rodné zemi. Odkud muž pochází, kriminalisté ale nezmínili. Mluvčí bez podrobností uvedla, že žil „v zemi omývané Středozemním mořem“.
Podle všeho měla být řeč o některé z více než dvaceti zemí na pobřeží zmíněného moře. Patří mezi ně například z evropské pevniny Itálie, Chorvatsko či Řecko, z protilehlé severní Afriky pak třeba Tunisko nebo Alžírsko, ve výčtu možností je pak ale i transkontinentální Turecko, ležící zčásti v Asii i Evropě.