Článek
Zatímco od poloviny ledna, kdy policie začala tuto statistiku výhrůžek a násilností ve školách podrobněji sledovat, řešila za jeden měsíc (do poloviny února) celkem 44 případů, k pondělku už jich je 111. Novinkám to řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Přibylo jich tak o dalších 67.
„Je to určitě alarmující. Příčina tohoto vysokého čísla je jednak v tom, že jsou samotné školy víc citlivější a ostražitější na tyto věci, jednak je tam určitý efekt nápodoby dřívějších zveřejněných případů,“ uvedl Moravčík.
Děti podle něj tyto různé výhrůžky vnímají jako existující, legitimní řešení a jako jednu z možností, jak řešit nějakou svou vnitřní krizi. „Jejich obranné mechanismy je nezabrzdí natolik, aby to děti nedělaly, navíc to vidí jinde, že to podobně řeší i ostatní,“ nastínil další z možných důvodů policejní mluvčí.
Od poloviny ledna, kdy se během pár dnů objevilo hned několik závažných případů a policie je začala podrobněji sledovat, jich do konce prvního letošního měsíce zaznamenala 34. V únoru už jich bylo 44 a jen za polovinu března dalších 33. Lze předpokládat, že do konce března jich ještě přibude, a čísla tedy nadále porostou.
„To určitě,“ poznamenal k tomu Moravčík s tím, že z případů zaznamenaných minulý týden se všechny týkaly naštěstí jen výhrůžek na internetu a sociálních sítích, a nikoli fyzických napadení či útoků.
Z evidovaných 111 kauz za měřené dva měsíce podle něj policie zná jméno pachatele u přibližně poloviny z nich, ale u těch ostatních kriminalisté už také úspěšně míří ke konkrétním podezřelým.
„U poloviny víme přesně pachatele a u té druhé vše směřuje k tomu je zjistit – jsou tam zásadní indicie vedoucí k nim,“ podotkl mluvčí prezidia s tím, že obvinění nepadlo u nikoho. Zaprvé kvůli tomu, že jde vesměs o děti mladší patnácti let, a zadruhé u nějakých rozsáhlejších věcí zatím policisté vedou jen prověřování.
Výhrůžky střelbou nebo útoky nožem
„Zatím poslední případ jsme řešili v pátek 14. března na Ostravsku, kde se jednalo o vyhrožování na sociální síti vyvražděním školy a fyzickým napadením příbuzných. Podezřelou je osoba mladší patnácti let,“ přiblížil Moravčík s tím, že právě podobné výhrůžky o vystřílení školy a použití zbraně, ať už střelné, anebo nože, jsou nejčastější.
Objevují se pak především na komunikačních aplikacích WhatsApp, Messenger či sociálních sítích, jako je TikTok. Přímých fyzických výhrůžek anebo rovnou násilí ve školách bylo podle něj ze zaznamenaných případů minimum, řádově jde o jednotky případů.
Tím asi nejznámějším je útok v Rudolfově u Českých Budějovic. Třináctiletý žák druhého stupně základní školy tam 20. ledna v hodině matematiky vytáhl pistoli na učitelku. Dokonce dvakrát stiskl spoušť, ale rána naštěstí nevyšla. Poté ho zpacifikovala sama odvážná učitelka. Žák měl přitom u sebe kromě střelné zbraně také sekeru a nůž. Skončil v diagnostickém ústavu.
O tři dny později zase žák 6. třídy základní školy v Černošicích u Prahy vytáhl během výuky na spolužáka i učitele repliku zbraně, kterou si přinesl, a naznačoval střelbu. Škola situaci vyhodnotila jako krizovou a přivolala k zásahu policii. Hrozba se tentokrát naštěstí ukázala jako planá.