Článek
„Policie provádí namátkové kontroly poblíž hranic se Slovenskem a na významných silničních a železničních tazích ve vnitrozemí. Důsledně dbáme na dodržování mezinárodních závazků,“ řekl ministr Rakušan. Většina migrantů chce přes Česko pokračovat dál na západ, hlavně do Německa.
Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera bezpečnostní složky situaci analyzují a přijímají další opatření. Skok v počtech zachycených migrantů je totiž několikanásobný.
O uzavření hranic rozhodnou další týdny
„Pokud bychom porovnali jednotlivé měsíce roku 2022, tranzitní nelegální migrace výrazně posiluje. K nárůstům došlo v květnu (264 osob) a červnu (356), v červenci se pak počty skokově navýšily (1055) a v srpnu došlo k rekordnímu, přibližně trojnásobnému nárůstu (3440),“ napsal Právu.
Prudký nárůst migrace: Turecko otevřelo stavidla. Je to horší než v roce 2015, říká Rakušan
Mezi běženci jsou z 95 procent občané Sýrie, s velkým odstupem následují Afghánci a Turci. „Zjištěné osoby vstoupily na území většinou ze Slovenska poté, co absolvovaly cestu západobalkánskou trasou, a přes Českou republiku zamýšlely pokračovat dále do evropských zemí, především do Německa,“ dodal Majer.
Nejvíce tranzitujících vstupuje na naše území ze sousedního Slovenska přes Jihomoravský a Zlínský kraj. U jedinců, u nichž je místo vstupu do Česka prokazatelné, dochází na tzv. readmisní řízení. V rámci této mezinárodní smlouvy musí slovenská strana přebírat zpět lidi, kteří byli bez řádného povolení zajištěni na státní hranici se Slovenskem nebo na první vlakové zastávce v Česku.
„Na základě provedení výše uvedených úkonů jsou cizinci za naší asistence převezeni na vlakové nádraží Břeclav nebo Hulín, odkud naše území opustí nebo dále pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky,“ popsala mluvčí zlínské policie Simona Kyšnerová.
Na nedůsledné dodržování těchto dohod opakovaně upozorňovali jak ministr Rakušan, tak policejní prezident Martin Vondrášek. Vyzvali slovenskou stranu k nápravě.
O tom, zda se situace zlepšila, chce Česko slovenské policisty informovat ve speciální analýze příští týden. Pokud by se ukázalo, že k nápravě nedošlo, krajním řešením by například bylo uzavření státní hranice.
Do renaultu se nasoukalo 13 Indů, převaděč chtěl na Hodonínsku ujet policii
„Na Slovensko bylo v tomto roce předáno 55 osob. U zhruba 1400 osob slovenská strana žádost o readmisní řízení neakceptovala. Stává se tak v případech, kdy u cizince není nalezen doklad o tom, že byl již řešen slovenskou policií pro nedovolený vstup a pobyt na území Slovenska,“ uvedl šéf cizinecké policie.
Jednání s Německem
Rakušan kvůli stavu migrace jednal s bavorským ministrem vnitra ohledně vzájemné policejní spolupráce na hranicích. Naši policisté s německou stranou pracují v rámci Společného centra policejní a celní spolupráce ve Schwandorfu a také se pravidelně setkávají v rámci česko-bavorské regionální skupiny. Rostoucího počtu běženců si německá strana všímá, podle ministra Rakušana však prozatím nechce uzavírat hranice s ČR.
„Pokud my dohody plníme vůči Německu, musí to vůči nám plnit i Slovensko. Byl bych nerad, kdyby přišel nějaký evropský dominový efekt a někdo nám zavíral hranice, my bychom zavírali hranice a podobně,“ zmínil ministr.
Migrační tlak na české hranice je v posledních měsících enormní: letos bylo zajištěno přes 10 tisíc nelegálních běženců a jen od konce srpna policisté zachytili okolo 2,5 tisíce osob.