Článek
„Na policistu jsem podal obžalobu pro přečin maření úkolu úřední osoby,“ potvrdil Novinkám krajský státní zástupce Roman Šustáček.
Podle zjištění Novinek se jednalo o akci Národní protidrogové centrály (NPC) s krycím názvem „Potok“ z loňského června. Vzhledem k jejímu velkému rozsahu požádala NPC o součinnost městské ředitelství policie, které jako personální výpomoc vyslalo obviněného kriminalistu. Ten dostal první instrukce pět dní před spuštěním šťáry. A hned bezprostředně poté se sešel s člověkem, kterému měl dát o akci echo.
GIBS: Policista vynášel informace a kryl pachatele
„Jako člen skupiny, která měla provádět domovní prohlídky, sdělil informaci o blížícím se termínu připravované realizace svému známému, o kterém věděl, že je v kontaktu s lidmi z drogového prostředí. Ten ji pak předal dál,“ stojí v obžalobě.
Informace se poté rychle dostala mezi podezřelé. Varování dostal i jeden z hlavních aktérů kauzy, Josef B. V mobilu se mu objevila textová zpráva ve znění: „Na vše ser, protože po víkendu bude akce. Volal mi …, ví to od …, který má kamaráda u policie.“
V reakci na to skutečně Josef B. téměř okamžitě zmizel do Španělska. Po necelém půlroce se sám vydal policii.
Pobytem v zahraničí se snažila vyhnout trestnímu stíhání i Lenka H., která byla hlavou celé organizované skupiny a kterou za několik měsíců po realizaci akce zadržela španělská policie na základě evropského zatykače.
„Obviněný porušil mlčenlivost o skutečnostech, které vyžadují utajení před nepovolanými osobami. Tím jako úřední osoba při výkonu své pravomoci podstatně ztížil splnění důležitého úkolu,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.
Šéf brněnské kriminálky vynášel informace ze spisů. Dostal pokutu 100 tisíc
Jak dále upozornil, informace o plánované realizaci měla pro všechny zúčastněné, proti kterým bylo později zahájeno trestní stíhání za drogovou trestnou činnost, zásadní význam. „Svědčí o tom to, jak rychle byla předaná zájmovým osobám a jak na to tyto osoby zareagovaly, kdy například Josef B. okamžitě opustil území České republiky a další podezřelí, proti kterým realizace plánované akce směřovala, měli možnost přijmout opatření k zastření své trestné činnosti,“ popsal žalobce.
Obviněný policista podle zjištění Novinek popírá, že by někde něco o akci řekl s úmyslem ji zmařit. Tvrdí, že neznal její detaily. Pouze připustil, že se svému známému, od něhož občas dostával tipy na kradená auta a motorky, zmínil o tom, že je nominován na realizaci, která se bude týkat drog.
O tom, že by šlo o úmyslné vyzrazení akce, nemají vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) žádné důkazy. Proto také kriminalistu, který je postaven mimo službu, obvinili z nedbalostního jednání. „Dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků. V průběhu služebního poměru plnil úkoly aktivně a příkladně, za což byl několikrát kázeňsky odměněn,“ napsal do pracovního hodnocení jeho nadřízený.
Je ale s podivem, že dotyčného kriminalistu vybrali do realizace této akce, ačkoliv je veřejným tajemstvím, že má vazby na drogové prostředí, neboť jeho bratr je narkoman.
Akce byla úspěšná
Pro detektivy z protidrogového útvaru byla akce i přes její vyzrazení úspěšná. Odhalili tři laboratoře pro výrobu pervitinu a velké množství chemikálií pro jeho výrobu. Celkem obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek osm lidí.
„Léky s obsahem pseudoefedrinu pašovali ve speciálně upraveném autě z Rumunska, Polska a především ze Srbska. Na několika místech v Plzeňském kraji a na Bruntálsku z nich pak vyráběli pervitin. Ten distribuovali v celé České republice, na Plzeňsku například v areálu venkovského statku,“ uvedla letos v lednu mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.
Zmínila také dva podezřelé, kteří byli na útěku a které se podařilo dopadnout v zahraničí na základě mezinárodní policejní spolupráce.