Hlavní obsah

Plastický chirurg stojí před soudem. Zpackanou operací nosu pacientku znetvořil, tvrdí obžaloba

4:25
4:25

Poslechněte si tento článek

Peněžitý trest a tříletý zákaz výkonu práce lékaře navrhuje státní zástupce pro plzeňského plastického chirurga Jana Boudu (61) za těžké ublížení na zdraví. Podle obžaloby, kterou začal v pátek projednávat plzeňský okresní soud, měl Bouda zpackat operaci nosu u 50leté pacientky, po které měla mít zohyzděný obličej tak, že si ho ze studu zakrývala maskou.

Obžalovaný Jan Bouda u plzeňského okresního souduVideo: Patrik Biskup, Novinky

Článek

Žena, která už má za sebou čtyři reoperace a další dvě ji ještě čekají, po Boudovi požaduje necelých 200 tisíc na uhrazení nákladů právě na tyto zákroky.

Poškozená předloni v lednu podstoupila rhinoplastiku nosu. Operace, během níž by měl lékař upravit tvar a velikost nosu tak, aby měl ideální vzhled, se ale nepovedla. Nejenže u ženy došlo ke zhoršení dýchání a cítění, ale podle znalců i k závažnému estetickému následku.

„Jedná se o znetvoření třetího stupně způsobující naprostou neschopnost společenského života u  poškozené. To se projevilo i na její psychice, kdy se u ní rozvinula úzkostně depresivní porucha,“ uvedl žalobce Štefan Oravec

Za největší chybu Oravec považuje odborně nesprávné provedení samotného zákroku a také nedostatečné vyšetření pacientky před operací s ohledem k jejímu chronickému onemocnění dýchacích cest.

„Z důvodu nadměrného opracování kostry nosu došlo k propadnutí jeho střední části mezi špičkou a kořenem, esovité deviaci a k prohloubení deformace nosní přepážky, což vedlo ke zmenšení průchodnosti nosních dírek,“ konstatoval státní zástupce.

Po zákroku vypadal nos líp, tvrdí lékař

Obviněný lékař jakoukoliv vinu odmítl. „Pacientka chtěla provést zmenšení nosu, který měla na ženu opravdu velký. Upozornil jsem ji na rizika, včetně nedostatečného estetického efektu. Samotná operace proběhla bez komplikací,“ vypovídal Bouda s tím že nos po zákroku prý vypadal rozhodně lépe než před ním.

Když pacientce po několika dnech sundal z nosu dlahu, žádné deformity si podle svých slov nevšiml. „Nos byl symetrický a trochu sesedlejší,“ prohlásil chirurg.

Pacientka ho prý po asi dvou týdnech kontaktovala s tím, že se jí výsledek nelíbí a že to chce opravit. „Říkal jsem, že musí vydržet tři měsíce, dokud nedojde ke zhojení. Domluvili jsme si termín reoperace, na který se už nedostavila. Od té doby jsem ji neviděl, až nyní u soudu,“ pokračoval Bouda.

Rozhodně popřel, že by něco zanedbal nebo že by při operaci zvolil špatný postup. Na otázku soudce, jak si tedy vysvětluje závěr znaleckého posudku o  deformitě třetího stupně, uvedl, že k tomu mohlo dojít například během změn při hojení.

„Nebo také tlakem, například při ležení na břiše. Určitý vliv mohla mít i předchozí onkologická operace, které se dotyčná podrobila a o které jsem nevěděl,“ dodal obžalovaný lékař, který se plastické chirurgii věnuje 34 let a za tu dobu podle svých slov odoperoval okolo 30 tisíc pacientů.

Už jednou musel platit odškodné

Současný spor není první, do něhož se lékař dostal kvůli své práci. Už před pěti lety musel Bouda z rozhodnutí civilního soudu zaplatit odškodné 100 tisíc korun pacientce za nepovedený zákrok při odstranění přebytečného tuku ze stehen a hýždí. Tehdy mu soud vyčetl, že příliš spěchal na úkor pečlivosti.

„Je to, jako byste chtěli po řidiči fabie, aby dojel z Prahy do Plzně za 20 minut,“ uvedl tehdy soudce Marek Poláček. Opíral se přitom o posudek znalce Bohumila Zálešáka, který potvrdil, že operace byla kvapná.

„V některých místech byl tuk odsán nadměrně a někde téměř vůbec. Odpovídá tomu i doba operace, standardně by totiž takový zákrok měl trvat o hodinu déle,“ prohlásil znalec u soudu. Pacientka tehdy musela na reoperaci na kliniku do Německa.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků a znalkyně.

Výběr článků

Načítám