Hlavní obsah

Pitr neuspěl s ústavní stížností v kauze obchodů s akciemi

Brno
Aktualizováno

Podnikatel Tomáš Pitr neuspěl s ústavní stížností v kauze podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud jeho stížnost zamítl. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku dostal Pitr nejprve šest let, po částečné obnově řízení pak tři roky vězení v rámci souhrnného trestu, který se týkal i staršího daňového úniku. Od loňska je podmíněně na svobodě.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Tomáš Pitr u soudu

Článek

Pitrova obhajoba ve stížnosti poukazovala na údajné chyby soudů při hodnocení toho, zda byl údajný trestný čin při zahájení stíhání promlčený. Problém tkví v tom, že policie zahajovala trestní stíhání natřikrát. První dvě usnesení z let 2003 a 2004 zrušila z různých důvodů státní zástupkyně. Prošlo až třetí usnesení z prosince 2005.

Podle obhajoby mezitím uplynula pětiletá promlčecí lhůta od spáchání trestného činu. Pražské soudy ovšem dospěly k závěru, že lhůtu přerušila první dvě usnesení o zahájení stíhání, a to i přesto, že byla následně zrušená. Nejvyšší soud (NS) pak na základě Pitrova dovolání uznal, že pokud by se jako okamžik spáchání trestného činu počítalo léto 2000, tak třetí, jediné platné usnesení o zahájení trestního stíhání přišlo až po promlčecí lhůtě. Přesto však NS nezasáhl.

Přišel totiž s jiným určením okamžiku dokonání trestného činu. Podle NS nebylo porušení povinnosti při správě cizího majetku dovršeno v létě 2000, ale až koncem prosince téhož roku. Třetí usnesení tak v očích NS padlo ještě před vypršením lhůty.

Pitr je na svobodě

Obhajoba v ústavní stížnosti poukazovala na to, že nemohla na důležitý postoj NS nijak reagovat. Soudy Pitra původně poslaly do vězení na šest let, souhrnný trest se týkal také větší skupiny daňových úniků. Po Pitrově zatčení a následné obnově řízení ve věci daňových deliktů musely soudy znovu rozhodovat také o souhrnném trestu a uložily Pitrovi už jen tři roky vězení. Od loňska je podmíněně na svobodě, má tříletou zkušební dobu.

Pokud by Ústavní soud skutečně uznal, že justice porušila Pitrova základní práva, mohl by se podnikatel teoreticky v budoucnu domáhat odškodnění.

Pitr s komplicem Michalem Zouharem podle obžaloby v roce 2000 vyvedli akcie Setuzy a Milo Surováren ze společnosti Agrocredit. Firmě způsobili škodu více než 700 miliónů korun. Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 jej zadrželi ve Švýcarsku. V jiném procesu, na který dopadá amnestie, se Pitr zpovídá z dalších daňových úniků. Tvrdí, že je nevinen, a trvá na soudním projednání případu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám