Článek
K události došlo 25. dubna v kravařském areálu Mezivodky. Babička dívce koupila párek v rohlíku. Při konzumaci jídla dítěti v jedné chvíli zaskočilo sousto v krku. Dítě se začalo dusit, poté upadlo do bezvědomí a postupně u něj došlo i k zástavě krevního oběhu.
Nejprve se děvčátko pokoušeli křísit lidé, kteří se stali svědkem události. Snažili se dostat sousto ven za pomocí pokusů o vyvolání zvracení. „Dva kolemjdoucí se o záchranu pokoušeli i pomocí nepřímé masáže srdce. Další lidé zavolali záchranku,“ uvedl mluvčí policie René Černohorský.
Následně na místo dorazila sanitka i vrtulník záchranné služby. Zdravotníci zjistili, že u dítěte již došlo k zástavě krevního oběhu. „Dívenka byla resuscitována a krevní oběh se podařilo obnovit. V kritickém stavu ji posádka vrtulníku předala do ostravské fakultní nemocnice,“ potvrdil Novinkám mluvčí záchranky Lukáš Humpl. Dívka však po několika dnech v nemocnici zemřela.
Smrt chlapce během školní rozlučky byla zřejmě nešťastná náhoda. Policie vyloučila cizí zavinění
Jak řekl Novinkám přednosta Kliniky dětského lékařství ostravské fakultní nemocnice Jan Pavlíček, jde o velmi výjimečnou událost. Případů, kdy dítě například spolkne cizí těleso, jsou desítky ročně, méně častější je ale vdechnutí, například oříšků u malých dětí.
„V drtivé většině se dítě podaří po vdechnutí cizího tělesa zachránit. Těleso, které do dýchacích cest nepatří, se vytáhne pomocí bronchoskopie a pacient pak plně uzdravený odchází domů,“ řekl.
To, že dítě po vdechnutí jídla nebo jiného tělesa zemře, je podle něj zcela výjimečné. „Jsou to pouze jednotky případů za desetiletí. Spolu s kolegy jsme si vzpomněli nanejvýš na tři děti za posledních dvacet let,“ řekl.
Pod převrácenou brankou v Břeclavi zemřel talentovaný 12letý fotbalista. Město se dušuje, že sportoviště kontroluje
Konzumace v klidu
Odborníci radí, že jedinou prevencí před takovými událostmi je střídmost při konzumaci. Hlavně malé děti by měly být vychovávány k tomu, aby jídlo nehltaly a aby během konzumace omezily pohyb a mluvení. „Základní opatření je takové, aby dítě dostávalo stravu přiměřenou věku a aby ji konzumovalo v klidu,“ dodal docent Pavlíček z ostravské fakultní nemocnice.
Pravděpodobně poslední tragický případ, kdy dítěti zaskočil v dýchacích cestách kousek párku, se odehrál před sedmnácti lety v Liberci, tehdy šlo ale o podstatně mladší dítě – chlapce ve věku dvou let.
I v tomto případě u dítěte došlo k zástavě krevního oběhu a při příjezdu zdravotníků na místo tragédie už byl chlapeček promodralý. Dítě skončilo nejprve v liberecké nemocnici, vrtulník ho ale ještě týž den večer přepravil do ústecké nemocnice, která má lepší přístrojové vybavení. Ani to ale nepomohlo a chlapec po několika dnech zemřel.
První pomoc po vdechnutí cizího tělesa
Dítě starší 1 roku si položíme přes koleno hlavou dolů, větší dítě a dospělý se může jen předklonit. Poté ho několikrát dolní částí dlaně silně udeříme mezi lopatky.
Pokud se těleso nepodaří vypudit, lze se pokusit o tzv. Heimlichův manévr. Ten spočívá v tom, že postiženou osobu zezadu obejmeme, zatneme pěst a druhou rukou ji chytíme (zraněného tedy silně obejmeme) a několikrát směrem nahoru silně stlačíme v oblasti horní části břicha.
Oba manévry se mohou střídat, dokud se těleso nevypudí.
Pokud se těleso nepodaří vypudit a dotyčný upadne do bezvědomí, je třeba zahájit resuscitaci.