Článek
Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků, konkrétně zakázaných protipěchotních min, a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem.
V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí.
Podle obžaloby Real Trade Praha nakoupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny, jež jsou zakázány právními normami ČR i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci.
Nakoupili tuny materiálu
Obžalobě čelí předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, který podle obžaloby zastupoval Real Trade Praha při uzavírání smlouvy o nákupu zmíněného materiálu. Podle něj společnost nakoupila za sedm let od Maďarska asi 7000 tun materiálu za asi 23 miliónů korun. Miny byly jeho součástí, kupující podle něj nemohl odmítnout. „Buď vezmete všechno, nebo nic,“ uvedl Kratochvíl.
Doplnil, že miny byly před vyvezením do Česka uskladněny v maďarských vojenských skladech. „Nenapadlo mne, že by někdo mohl rozporovat zboží, které bylo skladováno v Maďarsku. Nikdo nic nezatajoval,“ prohlásil. Zboží z Maďarska, které obsahovalo i protipěchotní miny, dováželo do Česka více než pět set kamiónů.
Obžalobě vadí, že nebyl v dokumentech uvedený pojem protipěchotní mina. Kratochvíl však tvrdí, že tento pojem ve smlouvách nikdy nebývá. „Nejsem si toho vědom. Přijde mi to úsměvné a jde o podsouvání. Nikde se to nepoužívá. Zaměstnáváme v Excaliburu 460 lidí, vloni jsme měli 2,5 miliardy korun obrat. Z hlediska firmy je tento případ absolutně nepodstatnou záležitostí. Jde z hlediska obratu o nulovou částku, zůstatková cena byla u těchto min 620 korun,“ podotkl Kratochvíl.
Nebyl si jistý ani pyrotechnik
Obžalobě čelí i prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a skladník Excalibur Army ve Vrběticích František Machuča.
Podle Foltýna Kratochvíl zaslal v prosinci 2012 faxem objednávku Real Trade Praha a Linhartová vyplnila podklady pro získání licence na převoz materiálu od ministerstva průmyslu a obchodu. U min podle státního zástupce neuvedli, že se jedná o zakázané protipěchotní. Následně vydala povolení k převozu materiálu i policie. Podle Foltýna pak Štika na pokyn Kratochvíla rozhodl o převozu min do skladu ve Vrběticích, kde je převzal Machuča.
Obviněné společnosti již dříve uváděly, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od nějž je firma získala. Miny měly být podle firem rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují. Podle Kratochvíla miny nejsou zakázané. Firmy podle něj nic nezatajovaly. „Ani policejní pyrotechnici si nebyli jisti. Jak to mohli poznat naši pracovníci?“ uvedl Kratochvíl.