Článek
Michalu Kohutiarovi vrchní soud potvrdil 11 let a Petru Polákovi souhrnný desetiletý trest. Zdeněk Nepraš vyfasoval devět let, David Pekár osm. Všichni byli stíháni jako členové organizované skupiny působící ve více státech.
Tři z obžalovaných vinu odmítli, dva naopak výrobu drog přiznali. Nesouhlasili však s množstvím. U vrchního soudu požadovali nižší tresty. Ten však odvolání všech zamítl jako nedůvodná.
„Krajský soud provedl dokazování v dostatečném rozsahu. Vinu všech jednoznačně prokázal. Tresty jsou zákonné a přiměřené,“ řekl Právu k verdiktu mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.
Skupina prováděla trestnou činnost nejméně od května roku 2019 do 17. června 2020, kdy byla zadržena. Šéf skupiny Lukáš Janecký z Paskova si pronajal domek ve Frýdku-Místku v části Nové Dvory, který vybavil linkou na výrobu, a nakoupil chemikálie. Léky s obsahem pseudoefedrinu část gangu ve velkém dovážela z jedné lékárenské sítě v Rumunsku.
Výbuch varny v Ostravě zranil šest lidí a poškodil dům, obžalovaní přiznali vinu
Pervitin pak občas darovali, nejčastěji však prodávali za šest set až tisíc korun za gram. Nejčastěji drogu prodávali v Ostravě, v Novém Jičíně a ve Frýdku-Místku, odběratele měli i v Hlučíně a ve Zlínském kraji, a to ve Vsetíně, ve Valašském Meziříčí a v Horní Bečvě. Celkem si podle obžaloby přišli na více než pět milionů korun.
V původní skupině byla obžalovaná také jedna dívka, u ní soud přijal její prohlášení viny a trest je již pravomocný, dostala osm let vězení.