Článek
Soudní senát vedený Lenkou Cihlářovou má i nadále za to, že Pelta s Kratochvílovou nezákonně ovlivňovali výběr žádostí klubů, spolků a obcí o sportovní dotace, když upřednostňovali předem vybrané a preferované, kterým měl resort poslat peníze.
O tom, která žádost má uspět, se spolu tehdejší milenci opakovaně bavili v roce 2017 v bytě na Senovážném náměstí v centru Prahy, který měla Kratochvílová v pronájmu od Fotbalové asociace ČR (FAČR), vedené v té době Peltou. Kvůli zátahu policie ale ministerstvo nestačilo žádosti sportovním organizacím proplatit.
„Už jsme se zpotili všichni“
Právě odposlechy ze zmíněného bytu byly stěžejním důkazem svědčícím podle soudu o vině obou obžalovaných. Cihlářová ostatně některé z nich při rozsudku citovala, například „ty vole, já vůbec nevím, co mám dělat, serou mě ty Domažlice, Přeštice zkurvený“, „to už jsme se zpotili všichni“, „ty vole, já nemám řešení, mě nic nenapadá, není tam někde dvacka?“.
Pelta u soudu: Už mě to unavuje. Na pravomocný rozsudek čeká sedm let
Tyto Peltovy výroky podle soudu prokazatelně svědčily mimo jiné o tom, že Kratochvílové předložil seznam jím preferovaných žádostí o dotace.
„Obžalovaný Pelta tyto seznamy držel, disponoval s nimi a v prostorových odposleších o nich komunikuje,“ uvedla Cihlářová s tím, že dvojice se pak domlouvala na tom, které žádosti uspějí.
Oproti předchozím dvěma zrušeným rozsudkům z listopadu 2021 a loňského dubna ale soud v úterý snížil Peltovi s Kratochvílovou původně uložené tresty každému o půl roku. Vyhověl pak návrhu státního zástupce Ondřeje Trčky a nařídil Peltovi zaplatit pět milionů a Kratochvílové dva miliony korun.
Podle úterního verdiktu se dvojice dopustila pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta prý Kratochvílovou navedl. Za tyto trestné činy jim podle trestního zákoníku hrozí pět až 12 let vězení.
„S otazníky jsme se vypořádali“
„Soud má za to, že se s veškerými otazníky kladenými vrchním soudem vypořádal a že je možné obžalovaným klást za vinu skutky tvrzené obžalobou,“ podotkla Cihlářová.
Pelta s Kratochvílovou se proti jejímu rozsudku na místě odvolali. O případu, který se táhne sedm let, proto bude nyní znovu rozhodovat nadřízený Vrchní soud v Praze, který přitom v minulosti pokaždé odsuzující rozsudky nad Peltou s Kratochvílovou zrušil a kauzu vrátil na stůl Cihlářové a jejímu senátu.
Soud znovu zrušil rozsudek u Pelty, Janstu definitivně zprostil
„Rozsudku neříkám nic. Musíme si počkat na písemné vyhotovení a na místě jsme podali odvolání,“ komentoval stroze úterní rozsudek Pelta. „Necítím,“ reagoval pak na otázku Novinek, zda po dalším odsouzení cítí naštvání.
„Myslím si, že to rozhodnutí není správné a podali jsme proti tomu odvolání,“ reagovala rovněž stručně na verdikt Kratochvílová.
V kauze původně figurovali kvůli domnělým manipulacím s dotacemi i další obžalovaní - předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, generální sekretář ČUS Jan Boháč, bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a také samotná ČUS i Fotbalová asociace ČR (FAČR). Všechny však pražský vrchní soud letos v červnu pravomocně obžaloby zprostil.