Článek
Policie pracuje s verzí, že neznámý řidič, jenž z místa nehody ujel, klokana srazil úmyslně. Zvíře se mělo v kritickou chvíli pohybovat při krajnici frekventované dopravní městské tepny za bílou čárou.
„Došlo k bočnímu střetu osobního vozu s klokanem. Možný řidičův úmysl prověřujeme. Nehodu šetříme jako poškození cizí věci. Zvíře se bere v Česku jako věc. Škoda je deset tisíc korun,“ okomentoval smutnou událost policejní mluvčí Lukáš Vincenc.
Policie má díky náhodné svědkyni incidentu k dispozici přibližný popis auta s cizí espézetkou. „Budeme se snažit vypátrat vůz a řidiče. Pomoci by mohly záznamy městského kamerového systému na trase, kudy auto jelo,“ podotkl mluvčí.
Jednoho uspali
Klokana se strážníci spolu s majitelem zvířete pokoušeli marně chytit od sobotního večera, kdy spolu s druhým vačnatcem uprchl při překládání z transportního vozidla do výběhu. Prvního z uprchlíků se lovcům podařilo druhý den uspat narkotizační puškou, která je součástí pohotovostních vozidel městské policie. Zvíře si ještě před policejním zásahem při útěku poranilo ocas a muselo být ošetřeno veterinářem.
Druhý klokan s obdivuhodnou mrštností další den roztrhal speciální odchytovou síť, a než se strážníci stačili vzpamatovat, zmizel. Síť obvykle spolehlivě zpacifikuje mnohem větší a silnější zvířata, než bylo možná sedmikilové, něco málo přes půl metru vysoké klokaní mládě.
Klokan pocházející z Tasmánie a Jižního ostrova Nového Zélandu, dovozený do Trutnova z Hradce Králové, měl rozšířit stádo koz a koní chovaných pro radost dětí i dospělých soukromým chovatelem. Jednoho klokana už rodina ve výběhu u domu nějaký čas měla. Vačnatec ale s ostatními zvířaty nekomunikoval. „Držel se stranou, a tak jsme mu chtěli pořídit brášky, aby mu nebylo v ohradě smutno. Pořídit si v Česku klokana není problém,“ přiblížil chovatel Pavel Kobosil.
Má hustou srst
Dospělý klokan Bennettův dosahuje výšky jednoho metru a váhy 27 kilogramů. Vačnatec se dožívá 15 let a vyniká obdivuhodnou přizpůsobivostí. Hustá srst mu dovoluje zdomácnět ve volné přírodě, kde vládne chladnější klima. Klokan Bennettův, jakožto v Česku nejčastěji chovaný druh, dobře snáší i tuzemské zimy.
Začátkem čtyřicátých let minulého století klokaní uprchlíci ze zoologických zahrad zdivočeli v Anglii. Klokana lze vcelku dobře ochočit a leckde představuje člena rodiny v roli domácího mazlíčka. Většinou ale slouží jako živá sekačka trávy. Ceny klokanů Bennettových považovaných za nekonfliktní, nenáročné druhy se pohybují od 15 do 30 tisíc korun.