Hlavní obsah

Pašeráci z Liberce rozesílali drogy po celé Evropě, hrozí jim vysoké tresty. Jejich šéf však stále uniká

Tuny kokainu a hašiše měly podle obžaloby nejméně čtyři léta putovat přes Liberec do různých částí Evropy. Až do roku 2022, kdy byla liberecká větev mezinárodní organizované skupiny pašeráků drog rozprášena a její členové zadrženi. Obviněno bylo jedenáct lidí a jedna firma. Státní zástupkyně pro osm z nich dnes navrhla tresty od 8,5 do 17 let.

Členům drogové organizace na severu Čech hrozí vysoké trestyVideo: Blanka Freiwilligová, Novinky

Článek

Čtením závěrečných řečí týkajících se osmi obžalovaných z této skupiny pokračovalo v pondělí 25. listopadu soudní jednání v kauze, která nemá svým rozsahem na severu Čech obdoby.

První tři členové gangu přitom byli odsouzeni již na jaře, k činům se přiznali. Soud tehdy uložil devítileté vězení Michalu Černému, který zajišťoval přepravu narkotik, a 7,5 roku za mřížemi si odsedí kurýr Jan Chalupa. Podmíněný trest dostala Magda Stříbrná, jejíž firmu využíval gang při zajištění nákladních vozů pro přepravu narkotik, aniž by o tom zřejmě věděla.

Jeden z hlavních aktérů, Vilém Kováč, kolem něhož se celá liberecká skupina vytvořila, je na útěku a pátrá po něm Europol. Krátce po svém útěku poslal e-mail, v němž svou vinu popírá.

Nyní čeká na verdikt sedm zbývajících členů a jedna firma. Všichni vinu odmítají a tvrdí, že o žádné organizované skupině nevěděli a ničeho nezákonného se neúčastnili.

Tuny drog za miliardy. Kurýr a logistik z Liberce dostali nižší tresty za pomoc k odhalení superkartelu

Krimi

Ukrývali peníze i diamanty

„Celé je to fraška,“ nechal se slyšet dnes před jednáním jeden z obviněných Aleš Č.

Podle státní zástupkyně Petry Pazderkové Kováč vybudoval dobře fungující organizaci, do které všechny obviněné zapojil a každý z nich měl nějakou úlohu.

„Skupina se vyznačovala vysokou mírou konspirace a propracované organizace, což se projevovalo v různých rovinách. Kováč dbal na to, aby se členové nepotkávali a každý měl jen částečné informace,“ konstatovala státní zástupkyně Pazderková.

Lidé kolem Viléma Kováče, který byl hlavou organizovaného gangu, zajišťovali logistiku přepravy narkotik, ale i nelegálně vyráběných cigaret, podíleli se také na daňových únicích. Každý z členů gangu měl podle obžaloby na starosti něco jiného. Někdo zajišťoval skladovací prostory, jiný přepravu, další finance. Snažili se také falšovat dokumenty či ovlivňovat celní orgány a v jednom případě i podplatili člena bezpečnostní složky, kterého se však nepodařilo v průběhu vyšetřování odhalit.

Jednou z obžalovaných je i partnerka Kováče, která měla podle státní zástupkyně vědět o trestné činnosti. V domě v Proseči nad Nisou například ukrývala peníze v tajných schránkách a drahé hodinky ve vysavači. Nalezeny byly i diamanty, které zřejmě pocházely z další trestné činnosti. V tajné schránce ve stole uchovávala peníze anebo o nich minimálně věděla. Po vyslechnutí návrhu na výši trestu se dnes v soudní síni rozplakala, neboť od prvopočátku říká, že o konání svého partnera neměla nejmenší tušení, a pokud by cokoli věděla, nezůstávala by s ním.

Největší drogová kauza na severu Čech

„Všechny tresty byly navrhovány na samé spodní hranici zákonné trestní sazby, která se zvyšuje o jednu třetinu proto, že byla trestná činnost páchána ve prospěch organizované skupiny. Tehdy se trestní sazba zvyšuje o jednu třetinu a trest má být ukládán v její horní polovině,“ vysvětlila státní zástupkyně.

„Činnost byla páchána ve prospěch organizované skupiny, která fungovala nejen na území České republiky, ale byla navázána i na další skupiny v zahraničí. Jednání zde přítomným obžalovaným je tak daleko nebezpečnější, škodlivější a závažnější,“ dodala Pazderková.

V následujících dnech budou pokračovat závěrečné řeči obhájců.

Jde o největší drogovou kauzu na severu Čech. Přes liberecký velkosklad prošlo podle spisu přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše za miliardy korun, které putovaly různými kanály do Evropy z Jižní Ameriky nebo Blízkého východu. Z Liberce pak drogy šly dalším skupinám drogového gangu, který působil mimo jiné v Německu, Nizozemí, Litvě či Lotyšsku, Rusku a v dalších zemích. Na odhalení gangu se podílel také Europol. Jeho členové byli zadrženi na podzim roku 2022.

Uprchlý Vilém Kováč, který je aktuálně mezi dvacítkou nejhledanějších osob Europolem, bude řešen v samostatném soudním procesu.

Čech je na seznamu 50 nejhledanějších lidí Evropy

Krimi

Výběr článků

Načítám