Článek
Oba mladí muži podle rozsudku působili v mezinárodní organizované skupině jako kurýři. Z Argentiny a Peru přepravovali do Nizozemí ve svých tělních dutinách kokain, který v zámoří spolykali zabalený v kapslích. Po návratu do Utrechtu si od nich drogu přebírali tamní členové gangu a kurýři inkasovali 4 tisíce eur za převoz jednoho kilogramu. Celkem jim obžaloba prokázala, že v letech 2007 až 2009 takto přepravili zhruba šest kilo drogy.
Ačkoliv Andrlík převezl více drogy než Kuře, soud při rozhodování o trestu výrazně zohlednil jeho plné doznání, a to, že podrobně popsal, jak bylo pašování organizované. „Sedmiletý rozdíl v uložených trestech je vzkazem pro všechny pachatele, že se rozhodně vyplatí spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení,“ konstatoval státní zástupce Jan Vodička.
Propracovaný systém komfortu pro kurýry
Kuře ale všechno popřel, Andrlíkovo tvrzení označil za křivé obvinění a své cesty do Peru za obyčejnou dovolenou. Soud mu ale neuvěřil, neboť Andrlíkovu usvědčující výpověď podporovaly další důkazy, mj. i odposlechy telefonů obou obžalovaných.
Pašeráci si nežili špatně, pokud se jim dařilo unikat policii. Měli hrazené letenky i pobyty a všechno pro ně zařizovali určení lidé. Například v listopadu 2007 přiletěli oba do peruánské Limy a tam si užili zhruba týden v rekreačním letovisku. Začátkem prosince odlétli do Evropy s žaludky naplněnými kapslemi s kokainem.
Pokud není ve vazbě nebo ve vězení, páchá trestnou činnost
Skupina, kterou rozprášili společně peruánští, nizozemští a čeští policisté, byla dobře organizovaná. „V Jižní Americe se jedna část skupiny starala dodávky kokainu a Holandsko bylo nejen cílovou stanicí, ale zřejmě i také hlavním odbytištěm drogy,“ poznamenal při odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Petr Mráka.