Článek
Ceremoniálu předání v centrálním vězení Bang Kwang v Bangkoku se zúčastnil i český velvyslanec Jiří Šitler a konzulka Hana Flanderová.
"Oba vězni poděkovali za péči, kterou jim během jejich věznění věnoval český zastupitelský úřad v Thajsku, a uvítali plánovaný převoz do ČR, o který mnoho let usilovali," řekl Právu Šitler.
Novotný strávil v thajských věznicích necelých devět let, Hanykovics o rok méně.
Jak Šitler řekl Právu, předání byl přítomen i thajský vězeňský lékař, oba muži ale na pohled vypadali v pořádku a nestěžovali si na žádné bezprostřední zdravotní problémy. Uvedli pouze, že odjíždějí se smíšenými pocity vzhledem k nejistotě, jak se bude jejich situace nadále vyvíjet. V kolik hodin vězni z Thajska odletí, velvyslanec odmítl uvést.
V karanténě je otestují i na SARS
Podle informací Práva se vězni okamžitě po příletu podrobí lékařské prohlídce a hned poté budou eskortováni k Obvodnímu soudu pro Prahu 6, kde je soudkyně vyslechne a rozhodne o jejich vzetí do vazby. Teprve od soudu pak budou převezeni do karantény ve vězeňské nemocnici, kde se podrobí řadě testů, včetně testů na SARS.
S největší pravděpodobností budou Novotný s Hanykovicsem převezeni do vězeňské nemocnice na Pankráci, neboť se jedná o jedinou vězeňskou nemocnici v Praze i okolí. Ředitel věznice Jaroslav Gruber ale zatím tuto informaci odmítá potvrdit.
Návrat domů je bude stát 100 tisíc
Oba muži byli v Thajsku odsouzeni v polovině devadesátých let za pašování několika kilogramů heroinu k padesáti letům vězení, královská milost však Hanykovicsovi trest snížila na polovinu, Novotnému pak o sedm let a dva měsíce.
V ČR je za pašování drog možné udělit maximálně patnáctiletý trest. V česko-thajské smlouvě, která převoz vězňů umožnila, se ale Česko muselo zavázat, že bude tyto na naše poměry vysoké tresty respektovat.