Článek
Lávka z předpjatého betonu s ocelovou výztuží se před rokem zřítila, aniž by byl její stav hodnocen jako havarijní. Stav konstrukce z roku 1984 projektanta Jiřího Stráského do poslední chvíle monitorovala externí firma, nebezpečí neavizovala.
Pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan Českému rozhlasu řekl, že případ se neustále vyvíjí a posouvá, mj. kvůli postojům a shrnutím odborníků. Oslovil je vyšetřovatel. „Shromáždil stovky, tisíce písemností, které se musí velmi pečlivě prostudovat,“ citoval rozhlas Hulana.
Někteří mají trvalé následky
Po roce také promluvili někteří ze čtyř zraněných. Například paní Olze pád mostku způsobil trvalé následky. Život jí zachránili ve střešovické vojenské nemocnici, uvedla v rozhlasu.
Pan Petr měl roztříštěné kosti, zlomená žebra i zápěstí a embolii plic. „Když jsem se probral asi druhý nebo třetí den, podvědomě mi vrátila paměť v jakémsi sluchovém vjemu, že jsem slyšel dvě prásknutí jako bičem,“ popsal České televizi.
Pražská Technická správa komunikací, pod niž lávka spadá, jedná s pojišťovnami o tom, zda je nutné čekat na konec vyšetřování. Po pádu byly zbořeny další obdobné konstrukce z předpjatého betonu, například lávka přes Labe v Nymburce.
Místo lávky jezdí v Troji zatím přívoz, za uplynulý rok přes Vltavu přepravil asi 300 tisíc lidí. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha sobě) Právu řekl, že by v příštím roce měl být v místě postaven provizorní, o něco širší most. Navrhne proto radním, aby na investici uvolnili přibližně 90 milionů korun. Podání žádosti o stavení povolení se očekává v lednu.