Článek
Podle soudu se Hučín trestných činů dopustil tím, že si na konci 70. a počátku 80. let neoprávněně pořídil dvě pistole a kulovnici.
Již v roce 1984 byl za to odsouzen k nepodmíněnému trestu, jehož součástí bylo i potrestání za pobuřování a hanobení států světové socialistické soustavy. Rehabilitační soud ale o šest let později stíhání pro tyto skutky zastavil a Hučínovi trest podstatně snížil.
Krajský soud v Ostravě loni vyhověl Hučínově návrhu na obnovu řízení a povolil nové rozhodnutí o trestu. "Nemohli jsme rozhodovat o vině, protože ta je dána. Zohledňovali jsme všechna kritéria včetně motivu i doby, v níž k trestné činnosti docházelo. Žádné jiné rozhodnutí však nepřicházelo v úvahu," řekla tehdy předsedkyně přerovského senátu Žaneta Steinbachová.
Odvolání proti verdiktu dnes krajský soud zamítl ze stejných důvodů.
Obvinil soudce z podjatosti
Jednání u ostravského soudu vládly emoce. Bývalého disidenta u soudu, stejně jako u předchozích líčení, doprovázela skupina přátel a členů Konfederace politických vězňů, kteří kritizovali, že o případu rozhodují stejní soudci a státní zástupci jako před rokem 1989. "Je to hanba," komentovali na chodbě rozsudek.
Hučín během jednání obvinil místopředsedu soudu a předsedu senátu Česmíra Dudu z podjatosti, protože před listopadem 1989 vedl proti Hučínovi trestní řízení.
"I po změně společenských poměrů neměl sám dostatek morální soudnosti a v mé věci se kvůli podjatosti nevyloučil," uvedl Hučín. Novinářům pak řekl, že proti rozsudku si podá dovolání u Nejvyššího soudu.
Duda však s obviněním vůči své osobě nesouhlasí. "Mám čisté svědomí," řekl s tím, že o na Hučínově potrestání za hanobení státu se tehdy nepodílel. "Rozhodoval jsem úplně v jiném případu, šlo o zabrání věci. Rozhodně se necítím podjatý," řekl soudce.