Článek
Mluvčí hasičů Jan Dvořák uvedl, že hořet pravděpodobně začalo po 2:00, samotný požár se pak podařilo zlikvidovat v 7:00. Hasiči dál rozebírali konstrukce a dohašovali skrytá ohniska. „Dopoledne proběhne ohledání místa tragédie,“ sdělil mluvčí.
Plameny zasáhly dvanáct spojených takzvaných unimobuněk. Uvnitř zemřelo osm lidí. „Jejich totožnost budeme zjišťovat, nabízí se, že šlo o lidi bez domova,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.
Záchranáři podle své mluvčí Michaely Bothové vyslali k požáru tři týmy. „Na místě ale nebyl nikdo, komu bychom mohli pomoci,“ dodala mluvčí.
Požár v Brně je čtvrtým nejtragičtějším od roku 1990
Rovněž podle místních v buňkách přespávali lidé bez domova.
„Vídával jsem je tady, bývali opilí. Ale tohle si nezasloužili,“ řekl Novinkám jeden z procházejících.
Místo tragédie je stále cítit spáleninou a jako němý svědek události zůstal před ohořelými dveřmi opuštěný a očouzený nákupní vozík.
Od noci zasahujeme u požáru unimobuněk na Plotní v Brně. Stále rozebíráme konstrukce a dohašujeme skrytá ohniska. Příčina i výše škody je v šetření. pic.twitter.com/BCcm6ZBvWR
— HZS Jihomoravského kraje (@hzsjhm) May 4, 2023
Není zřejmé, k čemu přesně měly buňky sloužit, hasiči zatím majitele nekontaktovali. Mezi bezdomovci bylo místo oblíbené kvůli neuspořádanému prostoru, o který se nikdo nestaral a kde v mnoha zákoutích nacházeli úkryt před nepřízní počasí.
Rovněž z fotografií na mapových portálech vyplývá, že nepoužívané stavební buňky na místě zůstávaly dlouho a byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou, zmínila ČTK.
Ostatně na podzim roku 2020 jen pár set metrů od nyní shořelých buněk uhořeli čtyři lidé v odstaveném vagonu.
V místě má přitom podle představ magistrátu vyrůst nová Jižní čtvrť okolo roky slibovaného nového nádraží.
K tragédii se vyjádřili i politici, soustrast vyjádřil na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS) a hasičům poděkovala za statečný boj s plameny primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).
Požár v Brně se počtem obětí připsal na seznam těch nejtragičtějších od roku 1990. Rovněž osm lidí nepřežilo 26. května 1995 požár pražského hotelu Olympik, jednalo se o hosty ze zahraničí.
Devět obětí pak měl na konci října 2010 požár drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci, ve které přespávali bezdomovci. Vyšetřování ukázalo, že požár měl na svědomí z nedbalosti 40letý muž, který se jako ostatní posléze udusil.
Stejně tragický zásah řešili v lednu 2010 hasiči v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Požár měl nakonec další, devátou oběť, která zemřela čtvrt roku poté v nemocnici.
Dosud nejtragičtějším požárem v Česku byla v srpnu 2020 vražda jedenácti lidí v panelovém domě v Bohumíně, kde žhář založil oheň kvůli rodinným sporům. Čtyřiapadesátiletého pachatele soud poslal do vězení na doživotí.