Článek
Ústavní stížnost byla poslední možností, jak doživotní trest vězení zvrátit. Důvody odmítnutí stížnosti nechtěl ÚS komentovat, uvedla ČT.
Fian se na ÚS obrátil společně s druhým doživotně odsouzeným Tomášem Křepelou loni v květnu. Předtím v lednu zamítl jejich dovolání Nejvyšší soud. O Křepelově ústavní stížnosti ÚS dosud nerozhodl.
Oba se podle pravomocných rozsudků soudů dopustili obecného ohrožení, když metanolovou směsí otrávili 117 lidí, ze kterých pět desítek zemřelo.
V případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí.
"Nejvyšší soud konstatuje, že v případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí," stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".
Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty, které české právo umožňuje.
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.