Článek
„Dvoučlenná hlídka policistů z Náchoda se 15. ledna před půlnocí rozhodla zkontrolovat řidiče jedoucího po silnici I/33 směrem na Jaroměř. Jednatřicetiletý řidič vozidlo nejdříve zastavil, poté, co policisté vystoupili z vozidla, začal ujíždět. Policisté jej začali pronásledovat. Místy jim na namrzlé vozovce a za silného sněžení ujížděl rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.
Nebezpečně ujíždějícího řidiče nezastavil policejní zátaras, dokázal ho objet, a tak na řadu přišel PIT manévr, který pronásledování ukončil v Jaroměři. Zastavované vozidlo se ještě stočilo doleva a stále se pohybovalo, až najelo na dělicí ostrůvek s dopravní značkou, do které narazilo.
Poté jej policisté za pomoci donucovacích prostředků vytáhli z vozidla a zadrželi, přičemž v průběhu celého zákroku došlo i ke zranění jednoho policisty. Muž skončil v policejní cele.
Podle znaleckého posudku měl řidič v době honičky v krvi nejméně 1,12 promile alkoholu.
„Případem se stále zabývají policisté kriminální policie Náchod pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což muži v případě odsouzení hrozí až roční pobyt za mřížemi,“ dodala mluvčí Konečná.
PIT manévr
(pursuit intervention technique)
- jeden ze způsobů, jak zastavit ujíždějícího řidiče
- použití tohoto donucovacího prostředku k násilnému zastavení vozidla umožňují kovové rámy na přední části policejních vozů.
- při tomto způsobu se narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. To však vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování. Manévr se cvičí a jde provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce.