Hlavní obsah

Omlouvat ničení cizího majetku emocemi? To tedy ne, vzkázal justici Nejvyšší soud

Právo, Patrik Biskup

Útok na majetek jako způsob řešení mezilidských konfliktů nelze ospravedlnit emocemi. Takový vzkaz poslal do justice Nejvyšší soud v Brně (NS), když zrušil osvobozující rozsudek nad Milošem Morongem (43). Toho Krajský soud v Plzni loni v červenci zprostil obžaloby z poškození cizí věci s odůvodněním, že reagoval v záplavě emocí, a byť jeho jednání naplnilo všechny formální znaky trestného činu, ve skutečnosti se jednalo o čin společensky zcela neškodný.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Proti tomu podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Byl přesvědčený o tom, že pro neuplatnění trestního postihu nebyl zákonný důvod. A NS mu dal za pravdu. „Že obviněný jednal v jistém emocionálním vypětí, nemá na jeho trestní odpovědnost vliv. Okolnosti případu závěr o absenci škodlivosti činu pro společnost neumožňují,“ upozornil NS.

Připomeňme si, o co vlastně šlo. Morong před půldruhým rokem v Sušici během slovní rozepře poničil vozidlo Radovana Lyera, který se zastal řidičky poté, co při výjezdu z parkoviště lehce narazila do vozidla řízeného právě Morongem. Ten podle Lyera z vozidla vystoupil společně s manželkou a začali ženě v druhém autě nechutně nadávat.

„Uráželi ji takovým způsobem, že jsem musel zasáhnout a slovně se jí zastat. Načež ten muž mě chtěl nejdříve praštit, pak mi urazil zrcátko a zlomil klíček v zapalování se slovy, že nikam nepojedu,“ vzpomínal Lyer s tím, že na místo zavolal policii.

Škoda 20 tisíc

Morong u soudu tvrdil, že chtěl po Lyerovi vysvětlení, komu bylo určené slovo kráva, které pronesl během vypjaté situace směrem k zainteresovaným osobám.

„Obviněný se mohl domnívat, že je tato nadávka adresována jeho manželce, proto reagoval náhle, nekontrolovatelně a impulzívně tak, že naskočil na nášlap vozidla poškozeného, naklonil se dovnitř a zalomil klíč v zapalování,“ píše se v rozsudku plzeňského krajského soudu s tím, že se ze strany Moronga jednalo o emocionálně situačně podmíněnou náhlou reakci, po které se uklidnil a choval se zcela adekvátně.

Já jsem tu paní zachránil a nedostala přes hubu. To bych udělal znovu.
poškozený Radovan Lyer

I výši způsobené škody přes 20 tisíc korun, která více než čtyřnásobně převyšuje hranici pro trestný čin, považoval krajský soud za nevýraznou. Případ proto postoupil k vyřízení přestupkové komisi.

„Nelze přehlédnout, že se poškozený zastal řidičky, která byla zcela nevybíravě slovně napadena obviněným a jeho manželkou. Byl to tedy obviněný, kdo jako první vystupňoval konflikt pramenící ve své podstatě z nezávažné dopravní nehody,“ konstatoval NS.

Soud případ znovu projedná

Upozornil dále na to, že i sám Morong k motivu činu doznal, že jej chování poškozeného provokovalo a fyzickým útokem na jeho majetek mu chtěl dát dostatečně najevo, aby se do konfliktu dále nezapojoval.

„Takový způsob řešení mezilidských neshod vážně narušuje spořádané vztahy ve společnosti. A pokud má trestní právo plnit svoji ochrannou funkci, nemůže k němu zůstat lhostejné,“ uzavřel NS. Případ tak znovu bude projednávat Krajský soud v Plzni, který je v rozhodování vázaný právním názorem NS.

Rozhodnutí NS potěšilo i Lyera. „Je to krásné,“ reagoval na výsledek dovolání. Sám od začátku tvrdil, že rozsudek krajského soudu je postavený na hlavu. „Nechápal jsem, že řekne o člověku, který svévolně ničí cizí věci, že je hodný chlapec a že je to v pořádku. Já jsem tu paní zachránil a nedostala přes hubu. To bych udělal znovu,“ dodal Leyr.

Anketa

Jsou podle vás vypjaté emoce omluvou pro ničení cizího majetku?
Ano
2 %
Ne
98 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3276 čtenářů.

Související téma:

Foto: Igor Zehl, ČTK

Budova Nejvyššího soudu v Brně

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám