Hlavní obsah

Olomouc uzavřela svůj ústřední hřbitov. Neznámý vandal tam poničil desítky hrobů

2:14
2:14

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Olomouc

Přibližně padesát hrobů poničil neznámý pachatel na Ústředním hřbitově v Olomouci, který se nachází v městské části Neředín. Poškodil náhrobky a urny. Případem se zabývá policie i vedení města. Hřbitov je do odvolání uzavřen pro běžné návštěvníky, plánovaných pohřbů ani provozu krematoria se toto opatření nedotkne.

Foto: Policie ČR

Jeden z hrobů poničených na olomouckém hřbitově

Článek

„Zjišťujeme rozsah poškození, provádíme ohledání místa, zajišťujeme a vyhodnocujeme stopy,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Rozsah škod mapují kriminalisté ve spolupráci se Správou hřbitovů města Olomouce.

„Pachatel na hřbitov vnikl v noci na čtvrtek přes plot s ulicí Aloise Rašína, a přitom oplocení poškodil,“ konstatoval Hejtman.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Běžní návštěvníci se nyní na ústřední hřbitov v Olomouci nedostanou.

„Dosavadní zjištění ukazují, že poškozeno bylo několik desítek hrobů. Přesný počet určí policie po dokončení kontrol i v dalších částech hřbitova. Nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o cílený útok na konkrétní skupinu či historické období. Pravděpodobně se jedná o pachatele, který škody způsobil buď s cílem obohacení, nebo z čistého vandalismu. To potvrdí až další vyšetřování,“ uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Jan Horejš.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Ústřední hřbitov v Olomouci

Podle něj se jedná o zásah do osobního prostoru jednotlivců a rodin pozůstalých. „Nejde totiž pouze o poškození náhrobků, ale také uložených uren. Z tohoto důvodu v současnosti probíhá nejen práce kriminalistů, ale i pracovníků hřbitova, aby následné odstraňování škod bylo provedeno s maximální pietou a úctou,“ zdůraznil mluvčí radnice.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Ústřední hřbitov v Olomouci

„Motivem pachatele nemuselo být samotné poškození hrobů, ale hledání cenností v urnách a v hrobech. Policisté prozatím odhadli škodu na 400 tisíc korun. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů poškození cizí věci, výtržnictví a hanobení lidských ostatků, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ doplnil policejní mluvčí.

Foto: Policie ČR

Vandal poničil pět desítek hrobů

Hřbitov je do odvolání uzavřen pro běžné návštěvníky. Plánovaných pohřbů ani provozu krematoria se toto opatření nedotkne.

„Následně správa hřbitovů stanoví postup, jakým budou pozůstalí informováni o zjištěných škodách, a umožní jim ohledat vlastní hroby. Pokud pozůstalí odhalí škody, které dosud nebyly zaznamenány, budou je moci nahlásit,“ dodal Horejš.

Výběr článků

Načítám