Článek
Odůvodnění verdiktu odložila až na jeho písemnou formu, protože při rozhodování vycházela z informací v režimu utajení. Soud se totiž v důkazech zabýval také metodou práce tajné služby.
Případ řešila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, která v pátek 29. května zprostila obžaloby bývalou ředitelku kabinetu premiéra Nečasovou, exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka. Sdělila pouze výrok rozsudku, tedy jeho podstatu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze. Text rozsudku s odůvodněním má dorazit do datových schránek státnímu zastupitelství a obhájcům.
Termín se může prodlužovat
Podle místopředsedkyně soudu Dany Šindelářové končí zákonná lhůta pro sepsání rozsudku v kauze Nečasové tento týden v pátek 12. června. V mimořádných případech trestní řád umožňuje prodloužení termínu. Důvodem může být fakt, že jde o náročnou a rozsáhlou záležitost.
Rozsudek nesmí být utajený v žádném stupni utajení, a to případně ani jeho část
Podle informací ČTK chce Králová této možnosti využít. „Je možno lhůtu k písemnému vyhotovení rozsudku prodloužit až o 20 pracovních dnů, případně o více než 20 pracovních dnů, ale v takovém případě je již nutno zvláště zdůvodnit, proč nebylo možno stanovit lhůtu kratší," vysvětlila Šindelářová.
Králová o prodloužení zatím oficiálně nepožádala. Ohledně rozsudku přichází na řadu ještě další prodleva kvůli dovolené, kterou má Králová nahlášenou již z dřívějška na čtyři týdny od 15. června do 10. července. „Za předpokladu, že by žádala o prodloužení lhůty, pak by musela být také zohledněna tato její dovolená," upřesnila Šindelářová.
Rozsudek bez tajných informací
V případě prodloužení lhůty na 20 dní a se započítáním dovolené vychází termín doručení rozsudku do kanceláře soudu k rozeslání stranám nejdříve na 7. srpna. Rozsudek musí být podle Šindelářové písemný a „nesmí být utajený v žádném stupni utajení, a to případně ani jeho část”.
Pokud tedy Králová vychází v rozhodnutí také z tajných informací, nesmí je v textu citovat, ale v odůvodnění se s těmito skutečnostmi musí vypořádat tak, aby rozsudek byl zveřejnitelný.
Nečasová a trojice důstojníků podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení. V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda a Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní odmítají, že by dělali cokoliv nezákonného.
Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.