Článek
I letos požádala dvojice odsouzených mladíků o obnovu řízení ve svém procesu. Krajský soud ve Zlíně jim ale znovu nevyhověl a žádost zamítl. Rozhodnutí soudu není pravomocné, odsouzení proti němu podali stížnost.
Obnovy řízení se Straňák se Šimonem v uplynulých letech domáhali několikrát, avšak taktéž bez úspěchu.
Justice v minulosti uznala oba muže vinnými při zohlednění pachových stop nalezených na místě činu i na těle zavražděného. K usvědčení Straňáka se Šimonem přispěli také bratranci Milan Rakaš a Ludvík Mencl, dříve Rakaš, kteří tvrdili, že se jim Straňák ve vazbě s vraždou svěřil.
Dvojici mladých vrahů soud potvrdil výjimečný trest
Straňák ale označil Rakašovu i Menclovu výpověď jako nepravdivou a obhajoba obou dříve odsouzených mladíků považuje oba svědky za nedůvěryhodné.
„Budeme se bránit dál u vrchního soudu. Pakliže nebudeme úspěšní ani tam, budeme pokračovat dál k Ústavnímu soudu. Můj klient od začátku tvrdí, že je nevinný. A já se subjektivně v rámci poskytnuté obhajoby nemohu smířit s tím, že k odsouzení primárně došlo na základě výslechu dvou naprosto nevěrohodných osob,“ řekl novinářům Straňákův obhájce Josef Bartončík.
„Nevzdáme se. Budeme bojovat dál,“ podotkl tehdy u soudu otec druhého z odsouzených, Dalibor Šimon.
Jeho odsouzený syn po skončení rozhodování o obnově procesu řekl, že spravedlnost není. Obhajoba žádala, aby soud v případu zrušil předchozí rozsudky krajského a vrchního soudu a rozhodnutí na ně navazující, povolil obnovu řízení a vrátil věc státnímu zástupci k došetření. Tvrdila, že některé důkazy, na základě nichž byli Straňák se Šimonem v minulosti odsouzeni, se podařilo vyvrátit a navíc se objevily důkazy nové, které svědčí o jejich nevině.
Obžaloba s tím nesouhlasila. „Skutečnosti, které byly navrhovány obhajobou, nelze brát jako nové důkazy, které by mohly odůvodnit obnovu řízení,“ řekl státní zástupce Martin Malůš.
Kauzou vraždy seniora ve Slopném i případnou manipulací s důkazy se v minulých týdnech zabývalo při mimořádné kontrole i Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).
O případu nedávno psal i server Seznam Zprávy, jehož reportérky poukázaly na některé nesrovnalosti. Jejich závěry se podle NSZ míjí s fakty v trestním řízení, Seznam Zprávy si ale za svými zjištěními stojí.
„Kontrola provedená Nejvyšším státním zastupitelstvím ve věci údajné manipulace s důkazy potvrdila, že v přípravném řízení byl náležitě zjištěn skutkový stav, o němž nejsou důvodné pochybnosti,“ uvedlo NSZ.
Podle pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 tisíc korun.
Případ měl komplikovaný vývoj. Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Objevily se totiž nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, právě bratranců Rakašových.