Článek
Odposlechy Béma s lobbistou Romanem Janouškem, které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města za Bémova vedení, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes.
Muži se v nich vzájemně oslovují „Mazánku“ či „Kolibříku“. Státní zástupce Michal Muravský tvrdí, že o obstarání nahrávek požádal Petržílka v roce 2009 Bárta, který tehdy šéfoval bezpečnostní agentuře ABL.
Soud začal projednávat obžalobu na exministra Bártu. Veřejnost do síně nesmí
Petržílek Bártovi podle obžaloby následně předal 159 audiozáznamů, jež byly v režimu „důvěrné“.
„Odposlechy jsou smyšlenou, uměle vykonstruovanou realitou s jediným cílem mě osobně poškodit, což se také stalo,“ uvedl Bém v prohlášení zaslaném pražskému městskému soudu.
Podle něj mají základ ve skutečných odposleších BIS, které „někdo dovedně zpracoval na novou realitu“ a které někdo musel vynést či zcizit a poskytnout Bártovi.
Bém také připomněl, že odposlechy Mazánka s Kolibříkem se v médiích objevily krátce před vyhlášením rozsudku, který Bártu nepravomocně uznal vinným z podplácení poslanců jeho strany.
Podle exprimátora toto načasování rozhodně nebylo náhodné.
„Odposlechy dramaticky ovlivnily můj život, ale je to realita, která je pro mě historií. Za tyto změny jsem v konečném důsledku vděčný a rád,“ uzavřel.
Bárta neuspěl se stížností, chtěl 20 milionů Kč od státu za stíhání
Soud následně přečetl výpověď, kterou dříve poskytl policii Janoušek. Ten vyšetřovatelům hned v úvodu sdělil, že po operaci hlavy může být jeho schopnost vybavit si určité skutečnosti omezená.
Dále uvedl, že zveřejnění odposlechů změnilo jeho profesní i soukromý život a že od té doby trvající zájem médií o jeho osobu je mu nepříjemný.
Do zveřejnění odposlechů prý nevěděl, že je předmětem zájmu BIS. Petržílek i Bárta vinu popírají. Za zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace hrozí dva až osm let vězení.