Článek
Některým detektivům se větší kontrola ale nelíbí. Bojí se, že chystané změny v evidencích schůzek tipaře zastraší a ti pak s nimi odmítnou spolupracovat. Podle návrhu by totiž informátor musel podepsat, že policistovi informaci dal.
"Počítáme s novelizací závazného pokynu policejního prezidia, který tuto oblast upravuje. Cílem je, aby byl systém s informátory účinnější a také lépe kontrolovatelný," potvrdila Právu mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká.
Nyní to funguje tak, že policista informátorovi nejprve navrhne částku, kterou musí schválit jeho nadřízení, a teprve pak ji vyplatí. Zda se peníze skutečně dostanou k informátorovi, lze jen těžko zjistit. Kolik peněz policie takto vynakládá, nikdo nechtěl s ohledem na utajení říct. Podle hrubých odhadů by se ale mohlo jednat až o desítky miliónů korun ročně.
Prostředky ze zvláštních fondů mohou čerpat pouze policisté z cizinecké a pohraniční služby, kriminalisté a příslušníci protidrogové brigády, protikorupční policie nebo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.