Článek
Jak se ukázalo, jeden z případů neměl na svědomí metylalkohol, ale požití jiné chemikálie. I tak ale většina obětí doplatila na pití starších zásob závadného alkoholu.
„V osmi případech šlo o vlastní zásoby pocházející z přelomu srpna a září,“ uvedl Kučera. V těchto případech šlo podle něj o původní zdroj metylalkoholu, který byl policií v létě identifikován, a konzumenti se k němu navzdory varování vrátili. Další dva otrávení si lihovinu zakoupili v kamenném obchodě.
Policie proto opět upozorňuje, aby byli lidé obezřetní, protože mezi nimi stále koluje mnoho závadného alkoholu, který se doposud nepodařilo dohledat a je velmi nebezpečný.
Zejména v souvislosti s nadcházejícími vánočními svátky, kdy mnoho konzumentů sáhne po dříve zakoupených lahvích, považuje policie varování za víc než příhodné. Ze zhruba 15 tisíc litrů závadného alkoholu, o němž policie informovala koncem září, koluje stále mezi lidmi možná pět tisíc litrů.
Policie zjistí metyl i přes sklo
Obsah metylalkoholu v lahvi i bez jejího otevření dokáže zjistit nový přístroj, tzv. ramanův spektroskop, který si hodlá policie pro tento účel pořídit. Zařízení pracuje na bázi laserového paprsku a dokáže škodlivou látku detekovat i přes sklo. V Česku metodu pro boj s metylalkoholem zdokonalila letos po vypuknutí aféry Vysoká škola chemicko-technologická.
Podle Kučery je přístroj o něco větší než mikroskop. Používán bude pro testování lahví s podezřelým obsahem zejména v Moravskoslezském kraji, díky jeho mobilitě však bude moci být využíván po celé ČR.
V souvislosti s metanolovou aférou, která si vyžádala už 36 obětí, je v současné době stíháno 65 osob, z toho 29 vazebně.