Článek
Podle obžaloby, kterou nyní Právo získalo, si Kotrouš měl chodit každého čtvrt roku pro peníze do autoservisu Josefa Jíši, který se o vozový park strážníků staral zhruba patnáct let.
Za to, že městská policie nevypíše na servis novou soutěž, by mu pak provozovatel servisu odevzdával pět procent tržeb vypočítaných podle faktur, které sboru vyúčtuje. Ročně by tak zaplatil zhruba 1,2 miliónu korun.
Dohodu zmařili detektivové
K dlouhodobému naplnění dohody ale nakonec nedošlo, protože Kotrouše zatkli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) loni v listopadu krátce po převzetí jedné z údajných splátek ve výši 150 tisíc korun.
Městský soud v Praze začne ostře sledovaný případ projednávat v hlavním líčení letos 29. října, sdělila Právu mluvčí soudu Martina Lhotáková.
„Žádal úplatek v podobě platby pravidelné provize vyjádřené procentní částkou z hodnoty objemu fakturovaných částek za dodané služby autoservisu za to, že předmětnou smlouvu ponechá i nadále v platnosti a nebude vypisovat nové výběrové řízení,“ uvádí v obžalobě pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová.
Zadávací řízení veřejné zakázky s názvem Autoservis vozového parku, kterou magistrát 13. září 2010 vyhlásil a jako kontaktní osoba za zadavatele byl uveden právě Kotrouš, bylo v listopadu téhož roku zrušeno.
Způsob vybírání úplatků vyplývá z odposlechů, které detektivové z ÚOOZ pořídili na dvou zdokumentovaných schůzkách Kotrouše s Jíšou v pražské pizzerii Tiamo.
Šéf strážníků měl přitom Jíšovi tvrdit, že jde o provizi pro poradce primátora Bohuslava Svobody (ODS). Při převzetí první platby 200 tisíc korun loni 23. listopadu měl Jíšovi říct: „Budou chtít za každý kvartál, pravidelnost, každýho 20. prvního měsíce kvartálu.“
Peníze se nenašly, měl je ale v kapse
V případě částky 200 tisíc šlo o platbu za loňské třetí čtvrtletí, částka ale nebyla celá. O dva dny později si Kotrouš na stejném místě vyzvedl 150tisícový doplatek, s nímž ho policie zadržela.
Podle policie si Kotrouš krátce předtím vyžádal od ekonomického náměstka Jaroslava Bláhy výši fakturace od firmy Jíša za třetí čtvrtletí, která odpovídala částce 7 320 988 Kč. Vytištěný dokument, který policie zajistila, přitom obsahuje ručně psanou poznámku „5% = 350 “. Přesná pětiprocentní provize by sice představovala přes 366 tisíc, podle obžaloby se však Kotrouš nezabýval drobnými a spokojil se po převzetí 200tisícové zálohy už jen se 150tisícovým doplatkem.
Obžaloba se nepřiklání k verzi, že by úplatek měl být určen někomu jinému než šéfovi strážníků. A to i přesto, že první 200tisícovou částku se policii nepodařilo najít ani při domovních prohlídkách v Kotroušově bydlišti a kanceláři. Poslední stopa po chemikáliích, jimiž policie bankovky označila, byla na kalhotách obviněného.
Jak již dříve Právo zjistilo, policie Kotrouše po první schůzce sledovala až k budově magistrátu, kde mohl teoreticky peníze někomu předat, protože podle zjištění redakce s obnosem vešel do budovy radnice, ale později z ní vyšel už bez peněz. Obžaloba však s touto verzí nepracuje.
„V průběhu vyšetřování se neprokázalo tvrzení obviněného, že úplatek po svědkovi Jíšovi žádal na základě požadavku či pokynů poradců primátora,“ konstatuje Hercegová v obžalobě.
Kotrouš je stíhán pro zvlášť závažné zločiny přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za které mu hrozí až 12 let vězení. Tři měsíce strávil ve vazbě, propuštěn byl v únoru.