Článek
Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Kauza se týká projektu Virtuální muzeum. Všichni tři obvinění se podle mluvčího k činu doznali a s evropským pověřeným žalobcem se dohodli jak na trestu, tak i úhradě vzniklé škody. Na jakém trestu se dohodli, není známo.
Případem se zabývala NCOZ od podzimu 2021, kdy detektivové obvinili v listopadu jednoho člověka z přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti.
„V květnu 2023 došlo k rozšíření trestního stíhání u této osoby a následně k obvinění dalších dvou osob,“ konstatoval Ibehej.
Všichni tři čelí podle něj obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, dva z nich ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jedna osoba také ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Uzavřená dohoda byla olomouckému krajskému soudu předložena 1. února.
Celý případ se týkal poskytnutých dotací muzeu ve výši zhruba 14 milionů korun na projekt s názvem Virtuální muzeum ve výuce – využití nových digitálních technologií v propojení formálního a neformálního vzdělávání. Evropskou dotaci muzeum získalo přes ministerstvo školství.
Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) již dříve uvedl, že nejméně 14 členů týmu, kteří měli na daném projektu pracovat, ve skutečnosti nevyvíjelo žádnou činnost.
Ve spolupráci s EPPO policie obviněným zajistila finanční prostředky v celkové výši zhruba jednoho milionu korun, a to kvůli uložení případného peněžitého trestu, a také nemovitosti v hodnotě odpovídající výši údajně způsobené škody.
Vlastivědné muzeum v Olomouci se řadí mezi největší kulturní instituce v regionu, jeho zřizovatelem je Olomoucký kraj. Vlastní přes milion sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice.