Článek
Čtyřicetiletému Hoškovi za dotační podvod, poškozování zájmů Evropské unie a padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu hrozilo až osm let vězení. Verdikt není pravomocný, žalobce si proti němu podal stížnost. Hošek si ho nevyslechl. Z jednání se omluvil, požádal soud, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti, a ten mu vyhověl.
Krajský soud loni v červnu Hoškovo stíhání zastavil poprvé. Nešlo podle něj o dotační podvod, ale pouze o zbývající dva přečiny. Zkušební dobu tehdy stanovil na 15 měsíců.
Vrchní soud v Olomouci ale toto rozhodnutí loni 4. prosince zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně k novému projednání. Nařídil mu, aby se vypořádal s otázkou, zda u obou přečinů je třeba uplatnit trestní odpovědnost.
„U poškození zájmů Evropské unie jsme od trestní represe upustili. Zůstala jen o posledního přečinu. To ale nic nemění na zastavení trestního stíhání. O měsíc jsme jen zkrátili zkušební dobu. Společenská nebezpečnost je v tomto případě velmi nízká. Obžalovaný se doznal, škoda byla uhrazena,“ vysvětlil předseda senátu Vladimír Najdekr.
V časovém presu falšoval lékařská potvrzení
Hošek podle něj jednal v časovém presu, když úřednice po něm chtěla, co neměl, tedy lékařské potvrzení, které pak zfalšoval. „Stačilo jen čestné prohlášení. Pro obžalovaného to je významná polehčující okolnost. Na druhé straně, museli jsme dát veřejnosti jasný signál, že takto nezákonně jednat nikdo nemůže. Proto zůstala trestní odpovědnost,“ podotkl soudce.
Hošek u soudu už dříve přiznal jen zfalšování lékařských potvrzení. Tvrdil, že to udělal v dobré víře, ve snaze projekt administrativně ukončit. Označil to za chybu a litoval toho.
Jako zaměstnanec obecně prospěšné společnosti MAS Horní Pomoraví a zároveň její projektový manažer vyhotovil žádost o podporu k projektu, v níž uvedl nepravdivé údaje. Na základě té potom rozhodl poskytovatel o přidělení dotace ve výši 4,16 milionu korun.
Obžalovaný zfalšoval lékařská potvrzení o způsobilosti čtyř osob zařazených do rekvalifikačního kurzu pro práci s křovinořezem. Ve třech případech na ně dopsal data, ač je lékaři vyhotovili později. Do čtvrtého připsal i text, který se vydával za tvrzení lékařky, a okopíroval její razítko. To vše s vědomím, že ti lidé neměli lékařské potvrzení a do kurzu tedy nesměli vůbec nastoupit. Umožnil tak čerpání prostředků, aniž by splnil podmínky. Za tuto práci pak získal projekt z dotací celkem 44 960 korun. V roce 2021 byly tyto peníze vráceny.