Článek
Národní centrála proti organizovanému zločinu začala loni v únoru kvůli údajné manipulaci insolvenčních řízení stíhat sedm firem. Všechny proti tomu podaly stížnost. Jednu z nich zastupitelství zamítlo jako nedůvodnou. "Ve vztahu ke zbývajícím šesti obviněným právnickým osobám bylo předmětné usnesení policejního orgánu stížnostním orgánem zrušeno a policejnímu orgánu bylo uloženo, aby o věci znovu jednal a rozhodl," sdělil serveru mluvčí NSZ Petr Malý.
Podle něj ale zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání neznamená, že v budoucnu už nemůže být firma znovu stíhána.
Via Chem Group je od roku 2014 v insolvenci. Pražský vrchní soud letos v únoru potvrdil reorganizační plán. Věřitelé si budou moci vybrat ze dvou variant, jak vypořádat své pohledávky: buď kapitalizaci 50 procent jejich nominální hodnoty, získají tak odpovídající akcionářský podíl ve firmě, nebo okamžité vyplacení pohledávek ve výši 50 procent jejich nominální hodnoty.
Loni v únoru policie obvinila Via Chem Group z ovlivňování soudního řízení a účasti v organizované zločinecké skupině. Via Chem obvinění odmítal a považuje ho za účelový krok, který měl komplikovat insolvenční řízení.
Mezi 14 lidmi, kteří byli v kauze již dříve obviněni, byl i miliardář Petr Sisák. Zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění třeba, aby ústecká firma Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group měla v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl.
Via Chem Group figurovala v kontroverzních obchodech. Její dluhopisy koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.