Článek
Komora zároveň upozornila na to, že i veřejnost si může v databázi snadno zjistit, zda konkrétní dokument někdo z 439 českých notářů skutečně ověřil.
Pachatel se pokusil firmy zmocnit minulý čtvrtek, a to prostřednictvím plné moci s padělanou ověřovací doložkou.
„Notářka snadno díky ověření unikátního kódu, kterým je nově každá plná moc opatřena, podle on-line databáze podvod odhalila. Okamžitě zalarmovala policii a ta po bleskovém zásahu podezřelého zadržela,” popsal prezident NK Radim Neubauer.
Jednatelka firmy způsobila škodu za 4,2 milionu korun, tvrdí policie
Kdyby se pachateli podařila výměna jednatele firmy, mohl by například změnit dispoziční právo k bankovnímu účtu dané společnosti. Podle notářů tak byl v ohrožení milionový majetek.
Notáři digitalizovali část svých služeb loni v září, umožnila to novela notářského řádu.
On-line tak lze zakládat firmy včetně společností s ručením omezeným, uskutečnit valné hromady či právě ověřit pravost plné moci. Digitální službu zatím využili občané či firmy ve zhruba 5000 případech, uvedla komora.
Podvodník fingoval byznys z Tchaj-wanu, česká firma poslala půl milionu
Notář i veřejnost si také od září může v databázi dohledat, zda ověření podpisu na plné moci, kupní smlouvě, notářském zápisu či jiné listině není podvržené.
Zjistí to po zadání unikátního číselného údaje nebo naskenování QR kódu, kterým notáři nově ověřovací doložky dokumentů opatřují.
Digitalizaci napomohla i zhoršená epidemická situace. Dalším krokem bude ztotožnění lidí, kteří figurují v evidencích a seznamech vedených komorou, vůči základním registrům státu.
Týká se to například seznamu smluv o manželském majetkovém režimu.