Hlavní obsah

Účetní vysál z konta soudu 16 milionů, vrátil 56 tisíc. Dostal sedm let

Ústí nad Labem
Aktualizováno

Bývalý hlavní účetní Okresního soudu v Lounech Josef Pelc má jít na sedm let do vězení s ostrahou. V pondělí odpoledne o tom rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Účetní po dobu čtyř let tuneloval konto soudu. Než se na to přišlo, vybral přes 16 milionů.

Účetní čtyři roky tuneloval konto okresního soudu. Než se na to přišlo, vybral přes 16 milionůVideo: Michael Polák, Novinky

Článek

Kromě pobytu ve vězení také nesmí sedm let pracovat jako účetní a zpronevěřené miliony musí vrátit. Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájce obžalovaného účetního i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

Třiačtyřicetiletý Pelc podle obžaloby zneužil toho, že disponoval přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví k účtu Okresního soudu v Lounech a od června 2019 do listopadu 2023 uskutečnil neuvěřitelných 780 transakcí, jejichž prostřednictvím si peníze soudu posílal na své účty.

Zpronevěra, která nemá obdoby. Účetní soudu v Lounech si měl na účet lifrovat miliony

Krimi
Foto: Michael Polák, Novinky

Obžalovaný Josef Pelc na chodbě ústeckého krajského soudu

Dnes už bývalý účetní hned na začátku hlavního líčení využil institutu doznání viny, takže soudní jednání proběhlo bez dokazování. Dohodu o vině a trestu se státním zástupcem ale obžalovaný neuzavřel, protože se mu navržený trest sedm let vězení zdál vysoký.

O trestu tak rozhodoval krajský soud. Ten ale zpronevěru státních milionů ocenil v pondělí odpoledne stejně vysokým trestem.

„Neplatí, že při prohlášení viny dostanete menší trest, než vám navrhuje státní zástupce,“ upozornila soudkyně ústeckého krajského soudu Vladimíra Kodatová. Ta také uvedla, že obžalovaný sice dosud nebyl trestaný a s policií spolupracoval, přitížilo mu ale, že trestnou činnost prováděl soustavně a dlouhodobě, a kdyby nebyl odhalen, pokračoval by v ní dál.

Nebylo to tak, že bych jezdil na drahé dovolené z uloupených peněz
bývalý hlavní účetní Okresního soudu v Lounech

Soudní senát se podle Kodatové zabýval také tím, jestli má uvěřit projevené lítosti obžalovaného a jeho ochotě zpronevěřené peníze vrátit. „Zabývali jsme se velmi podrobně genezí celé jeho trestné činnosti a projevená lítost pro nás není přesvědčivá a účinná. Neshledáváme větší míru sebereflexe,“ uvedla soudkyně.

Obžalovaný Pelc u soudu před vynesením rozsudku tvrdil, že zpronevěřené státní peníze nepoužíval na obohacení nebo na to, aby si udělal hezčí život, ale pouze na sázení, aby mohl zpronevěřenou sumu zase vrátit. „Nebylo to tak, že bych jezdil na drahé dovolené z uloupených peněz. Bral jsem to tak, že mám velký dluh a nic jiného mi nezbývá. Chtěl jsem si na něj vydělat,“ uvedl účetní.

Námitka podjatosti neprošla

U Okresního soudu v Lounech už nepracuje. Když se na jeho tunelování přišlo, dostal výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Od ledna je podle svých slov nezaměstnaný a nemůže sehnat jinou práci.

Ze 16 zpronevěřených milionů zatím vrátil 56 tisíc korun, z toho 14 tisíc korun sám, zbytek za něj poslala ve splátkách jeho matka.

Pelc letos po podání obžaloby podal k vrchnímu soudu návrh na odnětí a přikázání věci, ve kterém se pokusil označit Krajský soud v Ústí nad Labem za podjatý. Vrchní soud pro to ale neshledal důvody, a případem se tak opravdu zabýval ústecký krajský soud.

Školní účetní půjde na čtyři roky za mříže. Zpronevěřené miliony poslala falešnému lékaři

Krimi

Výběr článků

Načítám