Článek
Ročně policie eviduje v posledních letech nehody v celkovém počtu zhruba mezi 80 a 100 tisíci, přičemž kolizí, u nichž vyšetřovatelé jako příčinu určili nepřiměřenou rychlost, bývá až 15 000. V průměrně dvou stech z celkových ročních případů končily nehody smrtí.
Z informací zveřejněných na webu policejního prezidia, kde jsou k mání statistiky nehodovosti od roku 2007, vyplývá, že například v roce 2022 se stalo zhruba 98 tisíc nehod a obětí policie evidovala 454. U více než 12 tisíc nehod shledala, že za nimi byla rychlá jízda. Celkový počet tragických nehod z této kategorie pak byl 165 a zemřelo při nich dohromady 185 lidí.
Rok poté se počet mrtvých snížil na 138 při podobném součtu zhruba 12 tisíc nehod při zběsilé jízdě. Loňské policejní statistiky pak zaznamenaly zvýšení na 148 obětí kolizí zaviněných rychlou jízdou, kterých se stalo přes 11 tisíc. Celkem loni policie evidovala zhruba 92 tisíc nehod, jež si v součtu vyžádaly 438 mrtvých.
Letos zatím 16 obětí rychlé jízdy
Během letošního prvního čtvrtletí policie vyšetřovala 19 229 dopravních nehod, při nichž zemřelo 77 lidí. Nepřiměřenou rychlost pak určili jako příčinu u 2798 kolizí, které si dosud vyžádaly životy 16 lidí.
Na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí ve středu upozornila iniciativa Národní den beze spěchu organizovaná Českou asociací pojišťoven.

Tématem projektu je právě spěch a mimo jiné se symbolicky zastavil pohyb apoštolů na pražském orloji.
Problematika nepřiměřené rychlosti v posledních dnech ve společnosti rezonuje v souvislosti s kauzou europoslance Filipa Turka, který se na sociálních sítích chlubil, jak jede po dálnici rychlostí přes 200 km/h, a ještě se u toho fotil. Řada Turkových příznivců pak jeho příklad následovala. Případ řeší policie.