Článek
Policie upozornila, že více případů nebezpečných nálezů nevybuchlé munice se objevuje začátkem jarních zahradnických a polních prací a zveřejnila také záběry z odpálení munice.
„V minulosti se policisté setkali i s případy, kdy lidé své nálezy vezli autem, nebo dokonce hromadnou dopravou a v tašce je přinesli přímo na policejní služebnu, aby nález ohlásili. K neštěstí jen shodou náhod nedošlo, přesto však důrazně varujeme před jakoukoliv manipulací s podezřelými předměty,“ apelovala jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.
Mina ve sklepě
Na jižní Moravě měli policisté hlášeno několik nálezů třeba od rybářů na brněnské přehradě, ale podezřelé předměty lidé nacházejí i doma. „Muž z Břeclavska vykopal minu při rekonstrukci sklepa, na Brněnsku pak vyplavený dělostřelecký granát z II. světové války objevil muž při zalévání zahrady,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.
Přestože většina nálezů je zhruba sedm desítek let stará, munice bývá stále funkční.
„V některých případech dokonce není možné munici ani převážet k likvidaci na bezpečné místo a pyrotechnici ji musí z důvodu její nestability odpálit na místě. Pokud naleznete podezřelý předmět, který připomíná munici, v žádném případě s ním nemanipulujte a neprodleně kontaktujte linku 158,“ zdůraznila Ledabylová.