Hlavní obsah

Němec viněný ze sprejování na Karlův most podal dovolání

Praha

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla dnes Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Nápis měl podle policejního měření rozměry 5 krát 2,2 metru.

Článek

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun.

Foto: Novinky

Niklas Steiger a Benjamin Wittig u soudu

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Steiger se k činu od počátku přiznával a trest přijal. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Související témata:

Výběr článků

Načítám