Článek
Němečtí policisté loni zaznamenali nárůst počtu případů pašování a obchodování se zakázanými omamnými látkami. Nejčastěji se trestné činy týkají marihuany, napsala agentura DPA.
Počet zaznamenaných trestných činů v souvislosti s obchodováním a pašováním pervitinu meziročně vzrostl v Německu o deset procent.
Policie v této souvislosti zadržela 1672 lidí, v naprosté většině německé občany. Pětina zadržených pocházela ze zahraničí, nejčastěji z Česka (70) a Polska (30).
Německá policie zabavila v loňském roce 363 kilogramů metamfetaminu, který je v Česku známý jako pervitin a v Německu jako Crystal Meth. To je o čtvrtinu více než v loňském roce.
Podle policie byly zásilky této drogy často zabaveny při převozu Německem na cestě ze zemí, ve kterých se výroba této omamné látky soustředí, jako je právě Česká republika. Podle německé policie v posledních dvou letech výrazně vzrostl také význam Nizozemska ve výrobě pervitinu.
Ve vlaku z ČR odhalili Němci koblihy s pervitinovou náplní
Celkový počet deliktů spojených s obchodováním s drogami a jejich pašováním loni v Německu vzrostl o tři procenta ve srovnání s rokem 2020.
„V Německu zaznamenáváme velkou poptávku po drogách,“ uvedla zástupkyně náčelníka německé kriminální policie (BKA) Martina Linková.
V souvislosti s užíváním drog loni v Německu zemřelo 1826 lidí, což je o 15,5 procenta více než v roce 2020. Nejčastější příčinou úmrtí bylo předávkování heroinem či léky, které nahrazují opiáty.
V Česku, které má osmkrát méně obyvatel než Německo, v roce 2020 úřady zaznamenaly 58 případů smrtelného předávkování nelegálními drogami. Dalších 150 úmrtí nastalo pod vlivem nelegálních drog a psychoaktivních léků. Jednalo se o nemoci, nehody či sebevraždy.