Článek
Někdejší šéf fotbalové Sparty a bývalý sponzor ODS v žalobě uváděl, že mu stát ztratil důkazní materiály, které prokazovaly tunelování jeho švýcarských účtů. Požadoval po ministerstvu spravedlnosti 3,5 milionu amerických dolarů (zhruba 77 milionů korun) s úroky.
Neuspěl u Obvodního soudu pro Prahu 2 ani u odvolacího Městského soudu v Praze. Podle verdiktu se neprokázalo, že s listinami někdo manipuloval v době, kdy se nacházely v trestním spise. Mach tedy „neunesl důkazní břemeno”.
Mach neuspěl s žalobou na stát, chtěl odškodné za ztracený důkaz
NS ponechal rozsudek beze změn. S dovoláním se vypořádal ve stručném usnesení. Rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil odůvodnění na webu. „Extrémní rozpor mezi obsahem provedených důkazů a skutkovými zjištěními dovolací soud z obsahu spisu nezjistil," stojí v usnesení.
Mach v žalobě uváděl, že podle něj ztracené důkazní materiály se ve spisu později objevily v upravené podobě. Výběrní lístek byl podle něj nahrazen fotokopií, na níž chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky. Důkaz byl podle Macha ztracen v době, kdy se jeho spis nacházel u Obvodního soudu pro Prahu 2.
Bývalého šéfa fotbalové sparty Macha soud osvobodil
Tentýž soud pak rozhodoval o jeho nároku na odškodnění a žalobu zamítl. Soudkyně tehdy uvedla, že se Machovi nepodařilo prokázat, že výběrní lístek vypadal původně jinak než ten, který je ve spisu.
Policie Macha v roce 1998 obvinila v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odpykal polovinu. Mach uvádí, že stíhání bylo vykonstruované. Tvrdí, že policie od něj chtěla získat informace o financování ODS. V dalším procesu čelil obvinění z podvodu, soudy ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodily.