Článek
"Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká podala proti rozsudku dovolání na Nejvyšší soud v neprospěch pana Srby," řekl v pondělí Právu mluvčí NSZ František Tlapák. Podstatou dovolání je požadavek na tvrdší trest. Toto dovolání je již druhé. To, které podala předchůdkyně Vesecké Marie Benešová v neprospěch Srby, letos v březnu soud zamítl. Není známo, kdy bude Nejvyšší soud (NS) o dovolání rozhodovat.
"Dovolání jsme neobdrželi," odpověděla v pondělí na dotazy Práva pracovnice NS Blanka Lázničková. Vysvětlila, že dovolání se podává prostřednictvím nalézacího soudu, který vynesl rozsudek. Tím je českobudějovický krajský soud. "Dovolání jsme obdrželi. Spis je však u Ústavního soudu. Po vrácení spis zašleme s dovoláním Nejvyššímu soudu," řekla Právu mluvčí českobudějovického soudu Ivana Vobejdová.
Nevěrohodná svědkyně
Nikdo neví, jak tahanice mezi žalobci a soudci o zpřísnění trestu dopadne. Korunní svědkyní proti Srbovi byla totiž prachatická podnikatelka Eva Tomšovicová. Tu však v jiných soudních procesech dokonce i žalobci označili za nevěrohodnou svědkyni.
"Stalo se to v mém soudním procesu. Žalobce označil slečnu Tomšovicovou za nevěrohodnou dokonce i v závěrečné řeči," řekl Právu Jiří Zoufal, bývalý ředitel konferenčního centra ministerstva zahraničních věcí ve Štiříně.
"I odvolací krajský soud mě zprostil obžaloby z hospodářské trestné činnosti. Nedopustil jsem se jí. Obvinění a pak obžaloba přitom spočívaly na výpovědi slečny Tomšovicové," dodal Zoufal.
Na nevěrohodnost a bájnou lhavost Tomšovicové advokáti Miroslav Kříženecký a Vít Široký marně upozorňovali českobudějovický senát vedený Slavomírem Cirhanem jako obhájci Srby.
"Nevíme, proč v kauze údajné nájemné vraždy byla slečna Tomšovicová shledána věrohodnou. Důvody zná jen českobudějovický, vrchní a Nejvyšší soud. Hlavně soudce Cirhan a českobudějovický žalobce Barnabáš Liška. Kromě procesu s panem Srbou jsem se nikdy nesetkal s tím, aby rozpor mezi závěry dvou psychiatrickopsychologických znaleckých posudků soud překonával svou úvahou," řekl Právu Kříženecký.
Advokát upozornil, že původně byl Srba obviněn z přípravy čtyř vražd. "Prokazatelně všechny čtyři objednala slečna Tomšovicová a zajistila semtex jako prostředek k vraždě. Soudy se tím vůbec nezabývaly," zdůraznil advokát. Uvedl, že vyčká na rozhodnutí NS o dovolání Vesecké a pak podá stížnost. "Ústavnímu soudu pro porušení práva pana Srby na spravedlivý proces," vysvětlil.
Srba dostane zpět zajištěný majetek
Srba zřejmě brzy dostane zpět na své konto valuty zhruba za 15 miliónů korun, které policie zajistila před čtyřmi roky při Srbově zatčení. Srba byl totiž soudem zproštěn obžaloby z údajné korupce na ministerstvu zahraničních věcí. Bylo zrušeno i zajištění šestimiliónové vily v Černém Volu. Srbova rodina s vilou nemohla nijak nakládat od roku 2003.
Rozhodnutí státního zastupitelství o vrácení majetku se pokusilo ministerstvo zahraničí zablokovat. Rozsudek o vině a trestu ale napadnout nemůže. Případ poputuje k vrchnímu soudu. Ten rozhodne, zda budou Srbovy peníze z účtu státního zastupitelství uvolněny.
"Zproštění viny v kauze korupce dokazuje, že pan Srba neměl k údajnému zadání vraždy novinářky žádný motiv. I to předestřeme Ústavnímu soudu," poznamenal Kříženecký. Srba nyní vykonává osmiletý trest ve Znojmě. Tomšovicová si již odpykala dvě třetiny z šestiletého trestu. O podmíněné propuštění z opavské věznice nepožádala.
"Žádost na podmíněné propuštění odsouzené nebyla podána," sdělila včera Právu pracovnice opavského okresního soudu Jana Hynarová. Zbylým dvěma odsouzeným, Michalu Novotnému a Petru Volfovi, by měl v nejbližších dnech vypršet čtyřletý trest vězení.